×

Koronawirus w Polsce 5 stycznia. Kto odpowie za powikłania szczepionki Pfizera?

Koronawirus w Polsce 5 stycznia. Wbrew zapowiedziom rządzących, nic nie wskazuje na to, aby do naszego kraju miała w najbliższym czasie nadejść trzecia fala epidemii. Dzienne przyrosty zakażeń utrzymują się na poziomie 4 – 7 tysięcy. Tymczasem, specjaliści alarmują, że czeka nas nie fala epidemii, lecz powikłań poszczepiennych. Czy mamy się czego obawiać?

Kto zapłaci za powikłania?

Od ponad tygodnia w Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Większość Polaków nie zamierza się szczepić w obawie przed wystąpieniem poważnych powikłań. Pomimo niechęci społeczeństwa, nie ulega wątpliwości, że szczepienia i tak się odbędą.

Z dnia na dzień rząd stopniowo zaostrza prawo i wprowadza regulacje, które pośrednio mają wymusić na obywatelach decyzję o poddaniu się szczepieniu eksperymentalnym produktem. Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej nie ukrywa, że szczepionka niesie w sobie wiele zagrożeń. Największym z nich jest jednak fakt, że polskie państwo nie ponosi odpowiedzialności za przyszłe powikłania poszczepienne.

Preparat przeciwko COVID-19 jest nowy. Szczepionka daje społeczeństwu wiele korzyści, ale jak to w przypadku każdego leku, może też wywołać sporadycznie działania uboczne. Stąd wnioskowaliśmy do rządu, by państwo wzięło na siebie współodpowiedzialność za akcję szczepień, którą przecież samo organizuje.

Prof. Matyja zaznacza, że choć rządzący nie zmuszają do szczepień, to jednak są zaangażowani w rozpowszechnianie specyfiku i promowanie go w mediach.

Fundusz wsparcia

Rząd zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia, z którego będą wypłacane odszkodowania dla ofiar skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem odpowiedzialność materialna państwa za powikłania poszczepienne istnieje wyłącznie wtedy, gdy wina nie leży po stronie producenta ani personelu medycznego.

W związku ze złożonością umów pomiędzy koncernem Pfizer, Unią Europejską oraz poszczególnymi państwami, egzekwowanie swoich praw będzie wyjątkowo trudne.

Na chwilę obecną wiadomo, że wysokość potencjalnej rekompensaty będzie ustalana przez specjalną komisję rządową. Oprócz tego, będzie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Koronawirus w Polsce 5 stycznia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia opublikowało najświeższy raport dotyczący liczby nowych zakażeń oraz zgonów będących skutkiem COVID-19. W ciągu ostatniej doby odnotowano 7 624 kolejnych przypadków koronawirusa z województw:
kujawsko-pomorskiego (913),
mazowieckiego (824),
wielkopolskiego (802),
śląskiego (740),
warmińsko-mazurskiego (601),
zachodniopomorskiego (569),
pomorskiego (534),
łódzkiego (487),
dolnośląskiego (481),
lubelskiego (447),
podkarpackiego (270),
małopolskiego (233),
podlaskiego (189),
lubuskiego (93),
opolskiego (93),
świętokrzyskiego (88).

260 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ możemy również przeczytać o śmierci 341 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 85 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 330 543 / 29 502 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować