×

Koronawirus w Polsce 4 października. Liczba zakażonych wciąż rośnie

Koronawirus w Polsce 4 października: ponad 2300 zakażeń i śmierć kolejnych 34 osób, w tym 36-latka bez chorób współistniejących — tak było wczoraj, a jak jest dzisiaj? Resort zdrowia przedstawił już najnowszy raport dotyczący przyrostu zakażeń w kraju.

Koronawirus na świecie

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie zbliża się do 34 mln. W wyniku zakażeń zmarło ponad milion osób.

Niechlubną listę krajów z największą ilością zakażeń otwiera USA (7,2 mln.). W gronie zakażonych znalazł się również 74-letni prezydent Donald Trump i jego żona, Melania. To znamienne, ponieważ przywódca światowego mocarstwa długo bagatelizował zagrożenie i lekceważąco podchodził do kwestii noszenia maseczki ochronnej.

Obecnie prezydent Stanów Zjednoczonych, który jest w grupie podwyższonego ryzyka, przebywa w szpitalu pod Waszyngtonem i – jak twierdzą lekarze – mimo początkowych niepokojących objawów „radzi sobie znakomicie”. Prezydentowi podano lek Remdesiwir, a także przeciwciała – eksperymentalny lek firmy Regeneron.

Zakażony jest również były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Ma obustronne zapalenie płuc. Do 3 października od początku epidemii na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 222 tys. 322 osób. Sytuacja jest coraz trudniejsza.

Niespokojnie również u naszych południowych sąsiadów: Czesi i Słowacy podjęli decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Koronawirus w Polsce 4 października

„Nic się nie zmienia w przebiegu epidemii, musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników zakażeń koronawirusem<"/strong> – powiedział w sobotę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tuż po tym, jak w kraju padł kolejny rekord zakażeń.

Przypomnijmy: od soboty 3 października dodatkowe obostrzenia z powodu epidemii COVID-19 obowiązują w 51 powiatach: 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej.

Dzisiaj resort zdrowia poinformował o kolejnych 1934 osobach, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Najwięcej zakażeń dotyczy następujących województw:

– kujawsko-pomorskiego (229),
– pomorskiego (223),
– małopolskiego (185),
– wielkopolskiego (168),
– mazowieckiego (164),
– podkarpackiego (141),
– łódzkiego (127),
– śląskiego (120),
– lubelskiego (102),
– lubuskiego (96),
– podlaskiego (76),
– świętokrzyskiego (70),
– warmińsko-mazurskiego (69),
– dolnośląskiego (62),
– zachodniopomorskiego (58),
– opolskiego (44).

Tym samym, łączna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 100 074. Niestety, są także kolejne ofiary śmiertelne, podano, że 2 osoby zmarły z powodu COVID-19. Natomiast 24 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Od początku pandemii zmarło 2 630 osób.

Jeśli w kolejnych dniach sytuacja nie będzie się poprawiać, możliwe, że resort zdrowia podejmie decyzję o powrocie do obostrzeń.

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować