×

Jak zmieniła się sytuacja w ciągu nocy? Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 31 maja. Chociaż krzywa zachorowań nie spada, to jednak w sobotę zaczął się czwarty etap odmrażania gospodarki. Czy wpłynęło to na sytuację epidemiologiczną w kraju?

Koronawirus w Polsce 31 maja

W mediach społecznościowych pojawił się nowy raport Ministerstwa Zdrowia. Mamy 115 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Nadal największa tendencja wzrostowa utrzymuje się na Śląsku. W ciągu ostatniej nocy odnotowano tam 92 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Pozostałe przypadki dotyczą województw:

– lubelskiego (7),
– świętokrzyskiego (5),
– dolnośląskiego (4),
– wielkopolskiego (3),
– opolskiego (1),
– podkarpackiego (1),
– pomorskiego (1),
– zachodniopomorskiego (1).

Z przykrością poinformowano o śmierci 3 pacjentów chorych na COVID-19.

Na terenie kraju jest obecnie 23 686 pacjentów zakażonych koronawirusem (w tym 1 064, to osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 11 271 ozdrowieńców.

Masowe zakażenia wśród pielęgniarek i położnych

Personel medyczny, który walczy ze skutkami pandemii jest najbardziej narażony na zakażenie. Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, w Polsce jest 251 zakażonych pielęgniarek. Do szpitali zakaźnych trafiło 27 pracowników ochrony zdrowia. Wśród nich 2 przypadki zostały określone jako ciężkie i obecnie walczą o życie. Dodatkowo 820 pielęgniarek i położnych przebywa na kwarantannie.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok w rozmowie z medexpress.pl uważa, że niektóre szpitale mają problem z zrobieniem testu na COVID-19 własnym pracownikom:

Są szpitale, które bez problemu wykonują testy swoim pracownikom. Niestety w niektórych placówkach dyrekcja uważa, że nie trzeba wykonywania testów u wszystkich pracowników. Nadal liczę na mądrość osób, które zarządzają pracownikami medycznymi. Mam nadzieję, że pracodawcy zaczną się troszczyć o swoich podwładnych, których mało na rynku ochrony zdrowia. Liczę, na to, iż środki finansowe, które otrzymują na walkę z epidemią koronawirusa powinni przeznaczyć na premiowanie pracowników.

To niebezpieczna sytuacja, zważywszy, że pandemia wciąż nie minęła. Dobry stan fizyczny i psychiczny pracowników ochrony zdrowia jest kluczowy do walki z groźnym wirusem.

Źródła: www.medexpress.pl, wiadomosci.wp.pl, www.fakt.pl

Polecane

Może Cię zainteresować