×

Koronawirus w Polsce 31 lipca. Pandemia nie zwalnia tempa. Wrócą obostrzenia?

Koronawirus w Polsce 31 lipca. Wczoraj padł niechlubny rekord liczby nowych zakażeń w kraju. Decyzje o powrocie do obostrzeń jeszcze nie zapadły, a sam premier wolałby uniknąć kolejnego lockdownu.

Maseczki obowiązkowe nawet na urlopie

Głos w sprawie rekordowej liczby zakażeń zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Po raz kolejny polityk przypomniał o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych:

Maseczki są w Polsce obowiązkowe. Niech ten dzisiejszy wynik 615 zakażeń będzie dla nas sygnałem, co może się stać, jeżeli nadal będziemy lekceważyli noszenie maseczek.

Natomiast policjanci przypominają, że za nieprzestrzeganie zaleceń rządu (tj. zakrywanie ust i nosa) grozi mandat w wysokości 500 zł. W Gdańsku piesze patrole sprawdzają sklepy, środki komunikacji czy targowiska. Jak informuje st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku:

W ciągu ostatnich dwóch dni trwania tych kontroli, policjanci byli wyrozumiali, ponieważ z 80 interwencji, jakie przeprowadzili, 70 zakończyło się pouczeniami, wystawiono kilka mandatów.

Wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pokdreśla, że na wakacjach również obowiązuje nakaz noszenia maseczek:

Kara za nieprzestrzeganie pandemicznych reguł powinna być nieunikniona. Wakacje, każdemu z nas się należą. Wszyscy są zmęczeni obowiązującą sytuacją, natomiast to, że jedziemy na urlop nie zwalnia nas z obowiązku zdroworozsądkowego myślenia.

Podczas wczorajszej (30 lipca) konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że jeżeli sytuacja w kraju będzie się pogarszać, to trzeba będzie wrócić do niektórych obostrzeń:

Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić, jak kilka innych krajów europejskich, do stosowania zasady 12-dniowej kwarantanny wobec osób, które przyjeżdżają, obywateli tych państw lub naszych obywateli, którzy wracają z niektórych krajów.

Koronawirus w Polsce 31 lipca

Wczoraj (30 lipca) padła rekordowa liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych przypadkach. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, Łukasz Szumowski postanowił przerwać wakacje i wrócić do obowiązków w resorcie zdrowia.

Jak sytuacja przedstawia się po upływie kolejnej doby? W komunikacie czytamy o 657 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. Nowe przypadki dotyczą województw:

– śląskiego (227),
– mazowieckiego (104),
– małopolskiego (77),
– wielkopolskiego (59),
– dolnośląskiego (35),
– łódzkiego (30),
– podkarpackiego (28),
– lubelskiego (20),
– kujawsko-pomorskiego (17),
– pomorskiego (15),
– opolskiego (13),
– lubuskiego (11),
– warmińsko-mazurskiego (9),
– podlaskiego (6),
– zachodniopomorskiego (4),
– świętokrzyskiego (2).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowało także o śmierci kolejnych 7 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 45 688 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 716 to osoby zmarłe).

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować