×

Koronawirus w Polsce 30 lipca. Padł rekord zakażeń, a Szumowski rozważa odejście

Koronawirus w Polsce 30 lipca. Dzienny przyrost zachorowań w kraju znów szybuje w górę i to w coraz szybszym tempie. Co zaskakujące, nawet sam Łukasz Szumowski ponoć rozważa odejście z resortu zdrowia.

Szumowski rozważa odejście

Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski, Łukasz Szumowski rozważa opuszczenie stołka ministra zdrowia przy okazji zapowiedzianej rekonstrukcji rządu. Jego ostateczną decyzję mamy poznać po wakacjach, gdy zostaną przeprowadzone zmiany.

Informatorzy reportera RMF FM z otoczenia Kancelarii Premiera podkreślają, że Mateusz Morawiecki namawia Szumowskiego do pozostania w rządzie. Ale ostateczną decyzję ma podjąć sam polityk.

Minister zdrowia ma być zmęczony – nie tyle pracą w resorcie, co zainteresowaniem mediów sprawami przetargów na trefne maseczki, pytaniami o oświadczenia majątkowe żony i zainteresowaniem jego bratem. Dlatego wolałby nieco usunąć się w cień

– podaje reporter RMF FM, który ustalił także, że premier chce za wszelką cenę uniknąć zmian na tym stanowisku. Zwłaszcza, że rekonstrukcja ma zbiec się z początkiem drugiej fali koronawirusa.

Minister zdrowia nie ma sobie nic do zarzucenia

Łukasz Szumowski wielokrotnie odnosił się do stawianych mu zarzutów. Chodzi o zakupione przez resort maseczki bez prawidłowych certyfikatów od instruktora narciarstwa zaznajomionego z rodziną Szumowskich. Druga sprawa to respiratory, które miały zostać zakupione od byłego handlarza bronią. Duża ich część wciąż nie dotarła do ministerstwa.

Mam dość, gdy atakuje się moją rodzinę, współpracowników i bruka moje nazwisko. Bronią mnie efekty mojej pracy.

Wszystko to jest klasyką z podręczników politologii. Uderzyć w osobę cieszącą się zaufaniem i zdyskredytować wszystko to, czym się zajmował i zajmuje. Sięga się po oszczerstwa, pomówienia, fałsz. Operuje się językiem bruku. Wszystko po to, żeby zbrukać i zmieszać z błotem

– mówił Szumowski w czerwcowym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński bronią Szumowskiego przed (według nich) niesłusznymi oskarżeniami.

To atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem. Wystarczy porównać to, co dzieje się w Polsce, z tym co dzieje się w krajach na zachód i na południe od naszych granic. Wtedy widać wyraźnie, jak ta walka jest skuteczna. To przyniosło panu ministrowi ogromny wzrost zaufania społecznego, do poziomu 70 procent. To rzadko osiągane wyniki. W związku z tym, jak sądzę, jest ten wściekły atak. A naprawdę nie ma do tego powodu

– podkreślił Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Łukasz Szumowski jest szefem resortu zdrowia od 2018 roku. Czy nadal nim pozostanie? O tym przekonamy się po wakacjach. Obecnie minister zdrowia przebywa na urlopie i odmawia komentarza w tej sprawie.

Koronawirus w Polsce 30 lipca

Na razie nic nie wskazuje na to, aby krzywa zachorowań miała się kierować w dół, a nawet wypłaszczać. Od tygodnia dzienny przyrost zakażeń sięga liczby 500. Wczoraj poinformowano o 512 kolejnych pacjentach zakażonych COVID-19.

Dzisiaj padł niechlubny rekord. Resort przekazał bowiem, że wykryto aż 615 nowych przypadków koronawirusa. Dotyczą one województw:
śląskiego (160),
małopolskiego (133),
mazowieckiego (95),
łódzkiego (67),
podkarpackiego (45),
wielkopolskiego (27),
opolskiego (17),
pomorskiego (12),
lubelskiego (11),
lubuskiego (10),
kujawsko-pomorskiego (9),
podlaskiego (7),
zachodniopomorskiego (7),
dolnośląskiego (5),
świętokrzyskiego (5),
warmińsko-mazurskiego (5).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło aż 15 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-K, 91-M, 68-M, 88-M, 62-M, 87-M Kraków, 59-K Nowy Sącz, 82-K Kędzierzyn Koźle, 83-M Tychy, 90-K Racibórz, 64-M Gliwice, 81-K Radom, 79-M Grajewo, 81-K Zielona Góra, 72-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 45 031/1 709 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Imgur, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować