×

Koronawirus w Polsce 3 września. Z dnia na dzień liczba zakażonych rośnie

Koronawirus w Polsce 3 września: niemal 600 kolejnych zakażeń koronawirusem i 20 zgonów w Polsce, a do tego informacja o kilku zamkniętych szkołach — tak pokrótce można podsumować wczorajszy dzień, a jak jest dzisiaj? Resort zdrowia przedstawił najnowsze dane.

Narcyzi i socjopaci? Czyli o tym, kto nie chce zakładać maseczek

Osobowość ma wpływ na to, czy przestrzegamy zasad związanych z kwarantanną — mówią naukowcy, a jako dowód podają wyniki badań, które wykonano w Brazylii (drugie miejsce na świecie pod względem liczby zachorowań) i Polsce.

Antymaseczkowcy: tak niektórzy określają osoby, które sprzeciwiają się noszeniu maseczek. Pomysły na wyrażenie tego sprzeciwu są różne: od zorganizowanych, grupowych wypadów do marketu w celu zademonstrowania swoich przekonań, po… założenie majtek na twarz i dumną prezentację swojego pomysłu w mediach społecznościowych. Kim są osoby, które w ten sposób sprzeciwiają się nakazowi zakrywania nosa i ust? Wyniki badań przedstawił Onet.

Badania wykonane w Brazylii i Polsce wykazały, że zasady związane z koronawirusem łamią osoby, które posiadają typowe cechy socjopaty, a także osobowości psychopatyczne i narcystyczne.

Można je scharakteryzować jako osoby bezduszne, podstępne i z tendencją do manipulowania innymi — tak twierdzą naukowcy z brazylijskiego Universidade Estadual de Londrina, a także Uniwersytetu Warszawskiego i poznańskiego Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS.

Osoby, które posiadają cechy psychopatyczne i narcystyczne, są bardziej skłonne do łamania zasad higieny, powstrzymujących rozprzestrzenianie się zakażeń. Zamiast empatii, przejawiają tendencję do poszukiwania w kontaktach z innymi osobistych korzyści, są bardziej bezduszne, impulsywne i wrogo nastawione.

Warto dodać, że protesty przeciwko reżimowi związanemu z epidemią, ogarniają świat. W ostatni weekend w Berlinie zgromadziło się kilkanaście tysięcy protestujących.

Koronawirus w Polsce 3 września

„W czwartek minister zdrowia przedstawi plan działań na jesień” — zapowiedział wczoraj rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Wiemy już, że zmienią się zasady dotyczące kwarantanny. A co poza tym? Odpowiedź poznamy już wkrótce.

Na razie resort zdrowia przedstawił raport z najnowszymi danymi odnośnie epidemii koronawirusa w kraju. Wynika z niego, że mamy 612 kolejnych zakażeń. Dotyczą województw:

– małopolskiego (100),
– mazowieckiego (93),
– śląskiego (71),
– łódzkiego (48),
– wielkopolskiego (48),
– pomorskiego (44),
– lubelskiego (40),
– kujawsko-pomorskiego (33),
– podkarpackiego (32),
– dolnośląskiego (24),
– świętokrzyskiego (21),
– zachodniopomorskiego (17),
– warmińsko-mazurskiego (16),
– podlaskiego (10),
– opolskiego (8),
– lubuskiego (7).

W związku z tym, liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 69 129. Są także kolejne ofiary śmiertelne. To 14 osób, najmłodsza z nich miała 58, najstarsza 87 lat. Liczba zmarłych z powodu COVID-19, wynosi obecnie 2 092.

Już jutro poznamy zaktualizowaną listę powiatów w kraju. W tej chwili w szpitalach w całym kraju z powodu koronawirusa przebywa 2 170 pacjentów. Kwarantannie domowej poddano 98 341 osób.

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować