×

Koronawirus w Polsce 3 luty. Rząd wciąż zwleka ze zniesieniem strefy czerwonej

Koronawirus w Polsce 3 luty. Choć od wielu dni w całej Polsce ilość zakażeń utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, rządzący nie chcą przywrócenia stref żółtych oraz zielonych. Jaki cel ma zwłoka?

Kiedy wróci strefa żółta?

W grudniu rząd ogłosił, że powrót do stref czerwonych, żółtych, zielonych lub lokalnych obostrzeń nastąpi, gdy średnia liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu tygodnia spadnie do określonego poziomu. Obserwując statystyki Ministerstwa Zdrowia, można zauważyć, że liczba nowych przypadków systematycznie maleje.

Przypomnijmy, że kwarantanna narodowa została wprowadzona, gdy tygodniowa średnia zachorowań oscylowała wokół 30 tys. przypadków. Z kolei, strefa czerwona dla całego kraju miała być wprowadzona, gdy średnia ilość zakażeń w ciągu tygodnia spadnie poniżej 19 tys.

Żółta strefa powinna zostać przywrócona, gdy tygodniowa średnia nowych przypadków spadnie poniżej 9 400. Strefa zielona natomiast była przewidziana na moment, gdy tygodniowa średnia przypadków spadnie poniżej 3 800 przypadków. Teraz cała Polska jest już na poziomie strefy żółtej. Dzienna liczba nowych przypadków wciąż spada, ale mimo to w kraju wciąż obowiązuje strefa czerwona.

Kilkukrotne karanie

Przedsiębiorcy przypuszczają, że zwłoka w przywróceniu strefy żółtej jest celowa i służy zwiększeniu przychodów z tytułu nakładanych przez sanepid kar. Kontrole w całej Polsce wciąż trwają, a właściciele biznesów, którzy przyłączyli się do akcji „OtwieraMY” nadal ponoszą tego surowe konsekwencje. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że od początku wprowadzenia obostrzeń wydano blisko 4,5 tys. decyzji o ukaraniu. Nałożone grzywny sięgają 24,5 mln zł.

Wielu przedsiębiorców skarży się na nękanie, ponieważ zdarza się, że w ciągu jednego dnia kontrola w lokalu odbywa się nawet trzy czy cztery razy. Ludzie uważają, że celem takich akcji jest zastraszanie i gnębienie. W opinii mecenasa Piotra Pałki z Konstytucji wynika, że nie wolno skumulować dwóch kar za ten sam czyn. Mimo to, dochodzi do tego typu sytuacji.

Koronawirus w Polsce 3 luty

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 802 nowych zakażeniach. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (1129),
– śląskiego (702),
– pomorskiego (647),
– wielkopolskiego (586),
– warmińsko-mazurskiego (460),
– kujawsko-pomorskiego (432),
– łódzkiego (393),
– dolnośląskiego (392),
– zachodniopomorskiego (378),
– małopolskiego (355),
– lubelskiego (324),
– podlaskiego (237),
– podkarpackiego (230),
– lubuskiego (196),
– opolskiego (124),
– świętokrzyskiego (95).

Z powodu #COVID19 zmarło 137 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 284 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 527 016/37 897 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować