×

Koronawirus w Polsce 29 maja. Liczba zakażonych nadal rośnie

Koronawirus w Polsce 29 maja. Poranny raport Ministerstwa Zdrowia na temat liczby nowych zakażeń nie niesie dobrych wieści. Dobowe przyrosty zachorowań wciąż są bardzo wysokie i nie ulegają obniżeniu.

Epidemia nie odpuszcza

Odkąd naukowcom udało się dostrzec istnienie zależności pomiędzy COVID-19, a ryzykiem zachorowania na chorobę Kawasaki, panika wśród ludzi na nowo wzrosła.

Po mającym miejsce w ostatnich tygodniach „rozluźnieniu społecznym”, wiele osób znów zaczęło obawiać się nie tylko o własne zdrowie i życie, ale o bezpieczeństwo własnych dzieci. Choroba ta jest bowiem szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych. Obawy te są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w dzisiejszym raporcie resortu zdrowia poinformowano o kolejnych zakażeniach koronawirusem.

Koronawirus w Polsce 29 maja

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, mamy 141 nowych przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na Śląsku. Wykryto tam kolejne 98 zakażenia.

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (98),
dolnośląskiego (13),
opolskiego (9),
świętokrzyskiego (6),
wielkopolskiego (5),
zachodniopomorskiego (4),
pomorskiego (3),
podkarpackiego (2),
lubuskiego (1).

Oprócz tego, w przeciągu ostatnich kilkunastu godzin odnotowano 5 zgonów wśród osób z Covid-19. W mediach społecznościowych MZ czytamy:

Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Zgierz, 65-K Poznań, 86-K Starachowice, 51-K, 87-K Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Łączny bilans liczby zakażonych koronawirusem w Polsce od początku epidemii wynosi już 22 964 (w tym 1 043, to osoby zmarłe).

Resort zdrowia uaktualnił statystyki, ponieważ wcześniej źle zaraportowano dwa przypadki.

W związku z przekazanym przez WSSE Lublin raportem dotyczącym 2 błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia z dnia 27 maja, odejmujemy je ze statystyk.

Zakażenie w basenie

Już od 6 czerwca w Polsce znów dozwolone będzie korzystanie z basenów. Wiele osób odczuwa jednak obawy przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 przez kontakt z wodą, z której będą korzystali inni.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny uważa, że nie jest możliwe zakażenie koronawirusem pod warunkiem, że woda spełnia odpowiednie standardy i jest właściwie dezynfekowana. Dr n. med. Grzegorz Juszczyk zapewnia, że dotychczas Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centra do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nie wykazały przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani przez wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji.

Należy jednak pamiętać, że COVID-19 jest chorobą poznaną stosunkowo niedawno i dlatego nie wiemy o niej wszystkiego. Dopiero po kilku miesiącach badań udało się ustalić, że istnieje (chociaż niewielkie) ryzyko, że koronawirus może przenosić się przez gazy jelitowe. Dlatego nie można od razu wykluczyć, że za jakiś czas nie poznamy innego sposobu potencjalnego ryzyka zakażenia.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować