×

Koronawirus w Polsce 29 czerwca. Raport Ministerstwa nie napawa optymizmem

Koronawirus w Polsce 29 czerwca. Nadeszło długo wyczekiwane lato, z którym wszyscy wiązali nadzieje na ustanie epidemii COVID-19. Tymczasem wirus nie daje za wygraną. Ministerstwo Zdrowia nie ma dla nas najlepszych wieści.

Koronawirus w Polsce 29 czerwca

Specjaliści na całym świecie prognozowali, że wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur znacząco spadnie ilość zakażeń koronawirusem. Sporo mówiono o tym, że promienie UV mają zdolność zabijania cząsteczek wirusa.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby COVID-19 był wrażliwy na słońce i upały, ponieważ zarówno w Polsce, jak i na całym świecie statystyki dotyczące liczby zakażeń wciąż wykazują tendencję rosnącą.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w dzisiejszym raporcie o 247 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Przypadki te dotyczą województw:
śląskiego (78),
wielkopolskiego (31),
mazowieckiego (27),
łódzkiego (21),
podlaskiego (17),
małopolskiego (16),
świętokrzyskiego (14),
podkarpackiego (12),
pomorskiego (9),
lubelskiego (9),
opolskiego (8),
dolnośląskiego (3),
warmińsko-mazurskiego (2).

Miały też miejsce kolejne zgony wśród osób z Covid-19. Jak podaje resort zdrowia w mediach społecznościowych:

Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-M Lipsko, 63-M, 69-K, 90-M Tychy, 37-K i 86 K Racibórz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Łącznie od początku epidemii koronawirusa w kraju odnotowano 34 154 przypadków zakażeń (w tym 1 444, to osoby zmarłe).

Druga fala nadciąga

Podczas, gdy w Polsce wciąż zmagamy się z pierwszą falą epidemii, na świecie trwają już przygotowania do jesiennego nawrotu COVID-19. W Izraelu ma miejsce ponowne wprowadzanie obostrzeń.

W zeszłą niedzielę izraelski minister zdrowia Juli Edelsztejn wydał rządowi rekomendację dotyczącą ponownego nałożenia ograniczeń. Miałyby one objąć m.in. publiczne zgromadzenia. Minister uważa, że w kraju rozpoczyna się właśnie II fala epidemii, ponieważ od czasu złagodzenia obostrzeń potwierdzono znaczny wzrost zakażeń. W czwartek zarejestrowano ponad 600 nowych przypadków.

Nowe zalecenia dotyczą zmniejszenia liczby osób mogących uczestniczyć w ślubach i wydarzeniach religijnych, takich jak bar micwa. Pracodawcy są namawiani do tego, aby umożliwić pracownikom dalszą pracę z domu. W Izraelu, podobnie jak w Hiszpanii prowadzone są badania ścieków pod kątem koronawirusa.

Naukowcy próbują ustalić, kiedy tak naprawdę rozpoczęła się epidemia oraz w jaki sposób doszło do pierwszych zakażeń. Do tej pory geneza COVID-19 nie jest jasna. Krąży wiele hipotez, począwszy na najbardziej popularnych, mówiących o zakażeniu odzwierzęcym na targu w Wuhan, a skończywszy na teoriach spiskowych.

W ostatnim czasie, ważnym głosem w tej dyskusji stały się nagrania z października zeszłego roku, na których wyraźnie widać, że miasto Wuhan już wtedy zostało częściowo zamknięte, a ruch ograniczony do 20 procent. Wskazuje to na fakt, że Chińczycy byli świadomi epidemii na długo przed poinformowaniem o niej reszty świata.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować