×

Koronawirus w Polsce 28 września. Niepokojący raport Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 28 września. Od kilku dni Ministerstwo Zdrowia odnotowuje ponad tysiąc zakażeń w ciągu doby. Czy w związku z zagrożeniem epidemiologicznym szkoły zostaną całkowicie zamknięte? Szef MEN odpowiada.

Szkoły w Polsce zostaną zamknięte?

Szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się do sytuacji w polskich szkołach w obliczu rosnących statystyk zakażeń koronawirusem:

Stworzyliśmy system, który pozwala reagować na zarażenia także w szkołach. Jak dotąd funkcjonuje on dobrze, sprawnie. Tam gdzie pojawiają się zagrożenia interweniuje inspekcja sanitarna i wspólnie z dyrekcją szkoły i organem prowadzącym, czyli samorządem najczęściej, podejmują decyzję bądź o przechodzeniu grupy uczniów wraz z nauczycielami na kształcenie na odległość, bądź czasami całej szkoły.

Szef MEN stwierdził, że przy obecnej sytuacji epidemicznej nie widzi powodów do zamykania wszystkich szkół:

Rzeczywiście wzrasta, w niewielkim na razie stopniu liczba szkół, które muszą na taki system przechodzić, ale ciągle jest to margines wszystkich placówek w Polsce. Z danych, które mieliśmy w piątek jest to ciągle poniżej procenta. (…) Chcemy, aby te szkoły, w których nie ma zagrożenia epidemiologicznego, mogły dalej funkcjonować.

Według Piontkowskiego, nauka w trybie zdalnym źle wpływa na rozwój edukacyjny:

Doświadczenie Polski i innych krajów pokazały, że kształcenie na odległość ma spore ograniczenia, a także konsekwentne negatywne skutki społeczne, psychologiczne. (…) Wolelibyśmy uniknąć zamykania szkół na dłuższy czas, stąd na razie nie przewidujemy takiej decyzji, przy takim stanie epidemicznym.

Niestety sytuacja ta może ulec zmianie niemal z dnia na dzień.

Koronawirus w Polsce 28 września

Wczoraj (27 września) resort zdrowia poinformował o 1 350 osobach, które zachorowały na Covid-19. W weekend przeprowadza się mniej testów. Czy wpłynęło to na dzisiejszy wynik?

W porannym komunikacie Ministerstwa Zdrowia poinformowano o 1 306 nowych zakażeniach koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą województw:
wielkopolskiego (200),
mazowieckiego (152),
kujawsko-pomorskiego (152),
pomorskiego (150),
małopolskiego (134),
lubelskiego (87),
śląskiego (83),
podkarpackiego (73),
podlaskiego (59),
łódzkiego (57),
lubuskiego (39),
opolskiego (35),
dolnośląskiego (28),
zachodniopomorskiego (25),
świętokrzyskiego (18),
warmińsko-mazurskiego (14).

Resort zdrowia z przykrością powiadomił także o śmierci kolejnych x osób z COVID-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 33-M, 71-M, 90-K, 75-M Poznań, 71-K Częstochowa, 81-M Tychy, 64-M Grodzisk Mazowiecki, 73-K Nowy Sącz, 84-K Miechów, 62-M, 69-M, 68-K Gdańsk, 83-M Bytów, 61-M Kościerzyna, 59-M Grudziądz (mieszkaniec woj. pomorskiego). Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 88 636/2 447 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Freepik, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować