×

Koronawirus w Polsce 28 stycznia. Liczba dziennych zakażeń znowu rośnie

Koronawirus w Polsce 28 stycznia. Nieubłaganie zbliżamy się do granicy 1,5 mln zakażeń. Wczoraj liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 36 tys. Jak wygląda sytuacja epidemiczna dzisiaj?

Kwitnie handel negatywnymi wynikami testu na COVID-19

Dziennikarze norweskiego portalu Nrk.no postanowili wykazać, jak łatwo można kupić w Polsce negatywny wynik testu na COVID-19, potrzebny m.in. do wjazdu na teren Norwegii. Okazało się, że jest to prostsze, niż myśleli.

Handel negatywnymi wynikami testu na koronawirusa w Polsce kwitnie. Wystarczyły dwie godziny i norweski dziennikarz otrzymał podrobione dokumenty. Transakcja odbyła się przez internet. Jak informuje PRESS, reporter zapłacił mniej więcej 345 koron norweskich, czyli ponad 150 zł.

Nieuczciwi handlarze proszą tylko o wysłanie danych, a następnie chcą zapłaty w bitcoinach, żeby służbom trudniej było ich namierzyć.

Kradzież szczepionek

O „przedsiębiorczości” Polaków przekonujemy się nie po raz pierwszy. Niedawno Polsat News wyemitował reportaż, który nagłośnił nielegalny handel szczepionkami na koronawirusa. Szczepionkowe podziemie zaczęło działać tuż po tym, jak ruszyła akcja szczepień. Za jedną szczepionkę trzeba było zapłacić kilka tys. złotych. „Załatwię ile chcecie. Dla mnie to żaden problem” – przekonywał mężczyzna, przekonany, że dziennikarze chcą kupić większą ilość szczepionek w „przystępnej” cenie.

Wczoraj zrobiło się głośno o zuchwałej kradzieży, do której doszło w miejscowości Iłowo-Osada koło Działdowa (warmińsko-mazurskie). 39-letni złodziej wszedł do przychodni przez okno. Zabrał leki i szczepionki, między innymi 3 fiolki szczepionki na koronawirusa, dzięki którym można było zaszczepić 18 osób.

Złodzieja złapano, a preparaty odzyskano, ale teraz nadają się jedynie do utylizacji, bo złodziej nie przechowywał ich w odpowiednich warunkach. Mężczyzna bezmyślnie pozbawił możliwości zaszczepienia niemal 20 seniorów. Na drzwiach przychodni wisi kartka „Ośrodek nieczynny z powodu zdarzenia”.

A jak wygląda obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce?

Koronawirus w Polsce 28 stycznia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych kolejny dzienny raport dotyczący zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu Covid-19.

Wynika z niego, że mamy 7 156 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa z województw:
mazowieckiego (1046),
kujawsko-pomorskiego (718),
wielkopolskiego (669),
pomorskiego (659),
śląskiego (557),
dolnośląskiego (527),
zachodniopomorskiego (420),
warmińsko-mazurskiego (413),
łódzkiego (391),
lubelskiego (354),
małopolskiego (290),
podkarpackiego (270),
lubuskiego (226),
podlaskiego (209),
opolskiego (153),
świętokrzyskiego (114).

140 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 389 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 311 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 496 665/36 443 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij