×

Koronawirus w Polsce 28 października. Ponad 18 tysięcy nowych zakażeń!

Koronawirus w Polsce 28 października. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dzisiaj padł kolejny rekord zakażeń. Sytuacja wygląda bardzo nieciekawie. Jednak już niebawem szczepionka trafi do użytku w całej Europie. Powinniśmy się liczyć z obowiązkiem szczepień?

Szczepienia coraz bliżej

Pomimo faktu, że na razie ani jedna szczepionka przeciwko koronawirusowi nie została oficjalnie zarejestrowana, to już trwają zakrojone na wielką skalę zakupy specyfiku. Parę dni temu Komisja Europejska zapowiedziała, jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionki w poszczególnych krajach Unii.

Zgodnie z planami, wszystkie państwa członkowskie otrzymają szczepionki w tym samym czasie. Wielkość dostaw zostanie dostosowana do wielkości populacji. Najpierw odbędą się szczepienia pracowników placówek medycznych i opieki długoterminowej, seniorów, osób z chorobami przewlekłymi, osób których praca uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego oraz osób wykluczonych społecznie.

Polska wstępnie zamierza zaszczepić jedną czwartą ludności. Dla porównania w Wielkiej Brytanii będzie to niemal połowa. Kate Bingham, szefowa rządowego zespołu ekspertów ds. szczepień stwierdziła, że do zwalczenia epidemii nie jest konieczne zaszczepienie wszystkich obywateli.

Ludzie mówią, że trzeba zaszczepić wszystkich, ale to błędne mniemanie.

Kto zostanie zaszczepiony?

Pierwotnie główną grupę odbiorców szczepionki mieli stanowić seniorzy. Gdy w lipcu na łamach „The Lancet” opublikowano dane wskazujące, że szczepionka powoduje wytworzenie „silnej odpowiedzi immunologicznej” w grupie zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 55 lat, zaczęto zastanawiać się czy szczepienie osób starszych ma jakikolwiek sens.

Jak się okazuje bowiem seniorzy źle znoszą szczepienia i często obserwuje się u nich powikłania poszczepienne.

Jonathan Ball, profesor wirusologii na University of Nottingham, powiedział:

Jeśli mają dane, które pokazują, że szczepionka generuje dobrą odporność w grupie wiekowej powyżej 55 lat, również u osób starszych – myślę, że to obiecujący sygnał.

Koronawirus w Polsce 28 października

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wynika z nich, że mamy 18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
wielkopolskiego (2885),
mazowieckiego (2644),
małopolskiego (2165),
śląskiego (1868),
łódzkiego (1860),
kujawsko-pomorskiego (1215),
dolnośląskiego (1140),
podkarpackiego (1039),
pomorskiego (901),
lubelskiego (700),
świętokrzyskiego (536),
warmińsko-mazurskiego (442),
opolskiego (395),
lubuskiego (380),
zachodniopomorskiego (360),
podlaskiego (290).

Oprócz tego, jak czytamy w komunikacie MZ, odnotowano w ciągu ostatniej doby aż 236 zgonów wśród osób z Covid-19.

Z powodu COVID19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób.
Jednocześnie informujemy o usunięciu przez WSSE w Krakowie 2 zgonów, odejmujmy je ze statystyk.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 299 409/4 851 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Choć z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń COVID-19, to zdaniem profesora Simona na protestach ludzie są bezpieczni i nie muszą obawiać się zachorowania.

Uspokajające wydają się być również nieoficjalne doniesienia Polsat News. Ustalili bowiem, że w tym tygodniu premier Morawiecki nie ogłosi ani nowych obostrzeń ani pełnego lockdownu.

Rząd nie ogłosi nowych obostrzeń, ale planuje zmiany w zarządzaniu epidemią

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij