×

Koronawirus w Polsce 28 czerwca. Dzienna liczba zakażeń i ofiar COVID-19 maleje!

Koronawirus w Polsce 28 czerwca. Ile odnotowano nowych przypadków zakażeń? Jak sytuacja epidemiologiczna wygląda w poszczególnych województwach? Czy są kolejne ofiary śmiertelne wśród osób z Covid-19?

Kwestia mieszkańców Śląska i wyjazdy za granicę

12 czerwca czeski resort zdrowia podał, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym. Dla mieszkańców tego regionu oznaczało to, że nie obejmuje ich przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

Policjanci oraz straż graniczna weryfikowała Polaków pod kątem zamieszkiwanego obszaru naszego kraju. W przypadku zamieszkiwania zagrożonego terenu, obywatel Polski musiałby odbyć 14-dniową kwarantannę.

Łukasz Szumowski w ostatnich dniach kilkakrotnie kontaktował się w tej sprawie z czeskim ministrem zdrowia.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił swemu czeskiemu odpowiednikowi dokładnie sytuację na Śląsku i statystyki obrazujące spadek zakażeń. Poinformował też o zamknięciu ognisk na Śląsku i zapewnił, że sytuacja jest bezpieczna.

– skomentował to rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Andrusiewicz.

W wyniku rozmów doszło do porozumienia. Ślązacy będą mogli podróżować normalnie przez Czechy, o ile będą mieli przy sobie negatywne wyniki testów na COVID-19. W uregulowanie sytuacji zaangażowany był polski resort spraw zagranicznych i władze samorządowe.

Koronawirus w Polsce 28 czerwca

Niestety koronawirus nie odpuszcza i wciąż szaleje na całym świecie. W Polsce jest jednym z pierwszych tematów omawianych w mediach, ale dzisiaj może zejść na drugi plan z powodu wyborów prezydenckich.

Jednak, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 28 czerwca potwierdzono 193 nowych zakażeń koronawirusem na terenie całego kraju. Przypadki te dotyczą województw:

mazowieckiego (32),
śląskiego (30),
łódzkiego (26),
opolskiego (19),
podlaskiego (19),
małopolskiego (18),
podkarpackiego (14),
lubelskiego (10),
świętokrzyskiego (10),
pomorskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (4),
kujawsko-pomorskiego (3),
dolnośląskiego (2),
wielkopolskiego (2).

Resort zdrowia w mediach społecznościowych pisze również, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 4 osoby.

Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-M Tychy, 45-M Orzesze, 72-K Poznań, 83-K Starachowice. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 33 907, w tym liczba ofiar śmiertelnych w Polsce, to 1 438. Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 20 548 ozdrowieńców.

W komunikacie MZ możemy przeczytać również sprostowanie:

Na podstawie raportu WSSE w Warszawie odejmujemy jeden zgon z 15.04.2020 65-letniej pacjentki z Radomia. Badanie nie potwierdziło zakażenia SARS-CoV-2, które zostało wcześniej rozpoznane na podstawie objawów klinicznych.

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować