×

Koronawirus w Polsce 27 września. Duża liczba zakażeń, najgorzej na Mazowszu

Koronawirus w Polsce 27 września. Wczoraj z powodu COVID-19 zmarły 32 osoby. To najwięcej od 18 lipca. Najmłodsza z ofiar śmiertelnych miała zaledwie 38 lat. Ostatnie dane z Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem. Tymczasem przedstawiciele resortu i specjaliści ostrzegają: w przyszłym tygodniu liczba zakażeń na dobę może przekroczyć 2 tys. A jak jest dzisiaj?

„Nie podzielam spokoju Ministerstwa Zdrowia”

Więcej osób objawowych, więcej pacjentów na izbach przyjęć i wzrost średniej tygodniowej liczby zakażeń z 500 do 800 – wystarczyło kilka dni, by sytuacja epidemiologiczna w kraju gwałtownie się pogorszyła.

Koronawirus w Polsce 27 września
Twitter

Mimo to resort zdrowia uspokaja i zastrzega, że do takich raportów powinniśmy przywyknąć, bo zakażeń będzie jeszcze więcej. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się ponad 2 tys. zakażeń na dobę.

Nie wszyscy jednak podzielają ten spokój. Jak powiedział immunolog dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z TVN24:

Nie podzielam spokoju przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, że to jest normalne. Wydaje mi się, że wzrost o 40 procent zachorowań tydzień do tygodnia nie jest normalny i należy podjąć szybkie działania korygujące

Koronawirus w Polsce 27 września
Twitter

Zdaniem Grzesiowskiego, koronawirusem najczęściej zarażamy się w zakładach pracy (efekt powrotów po urlopie i wyjazdach), szkołach, domach pomocy społecznej i… szpitalach. Regularnie przybywa także chorych po weselach i innych imprezach rodzinnych.

Koronawirus w Polsce 27 września

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło właśnie najnowszy raport, z którego wynika, że mamy 1 350 nowych zakażeń koronawirusem. Przypadki te dotyczą województw:
mazowieckiego (193),
pomorskiego (191),
małopolskiego (152),
wielkopolskiego (102),
śląskiego (93),
łódzkiego (86),
warmińsko-mazurskiego (82),
lubelskiego (77),
kujawsko-pomorskiego (72),
podkarpackiego (70),
podlaskiego (65),
zachodniopomorskiego (57),
dolnośląskiego (49),
świętokrzyskiego (39),
opolskiego (16),
lubuskiego (6).

Niestety, są także kolejne ofiary śmiertelne COVID-19. Jak podaje w komunikacie resort zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M, 71-M Gdańsk, 83-M Augustów, 63-M Kraków, 69-M Jarosław, 82-K Łańcut, 81-M Jasło, 51-M Opole. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 87 330/2 432 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij