×

Koronawirus w Polsce 27 sierpnia. Kolejny niebezpieczny wzrost zakażeń

Koronawirus w Polsce 27 sierpnia. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w kraju. Pierwszy sanepid zaczął podawać liczbę zakażeń wśród dzieci.  Czy powrót do szkół jest zagrożony?

Zakażenia wśród dzieci

Wkrótce rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zgodnie z planem 1 września dzieci mają powrócić do tradycyjnej nauki. A ile zakażeń koronawirusem pojawia się wśród młodzieży? Jak poinformowała Wirtualną Polskę Dominika Łatak-Glonek, rzecznik prasowa WSSE w Krakowie:

Sprawa zakażeń wśród dzieci zaczęła regularnie pojawiać się w pytaniach do WSSE, dlatego zdecydowaliśmy się na stałe podawanie tych danych w dobowych raportach. Nie ma ognisk zachorowań związanych z grupą dzieci. Ci pacjenci pochodzą zazwyczaj z ognisk rodzinnych.

Z danych WSSE Kraków wynika, że dzieci to aktualnie 9 proc. zakażonych koronawirusem. Nie wiadomo, jak to się ma w skali całego kraju. WP zapytał Ministerstwo Zdrowia o liczbę przypadków COVID-19 wśród dzieci na terenie całej Polski, jednak serwis nie otrzymał odpowiedzi.

WP przypomina, że obecnie z problemem zakażeń w szkołach zmagają się już Niemcy, gdzie rok szkolny rozpoczął się 3 sierpnia. Jak informują niemieckie media, w 40 szkołach w Berlinie potwierdzono pojedyncze zakażenia u uczniów i nauczycieli.

Również w Polsce powrót dzieci do szkół będzie wiązał się z poważnymi wyzwaniami. Trzeba będzie szybko i profesjonalnie reagować na każdy ujawniony przypadek, inaczej szkoły staną się nowymi ogniskami epidemii.

To jasne, że otwierając szkoły, zwiększamy ryzyko i ekspozycję na koronawirusa. Taka decyzja wynika jednak z odpowiedzi na potrzeby samych uczniów. Oni potrzebują powrotu do normalności.

– powiedział w rozmowie z WP dr hab. Mariusz Gujski, specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Koronawirus w Polsce 27 sierpnia

W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 887 kolejnych zakażonych pacjentach, którzy pochodzą z województw:

– małopolskiego (233),
– śląskiego (118),
– mazowieckiego (107),
– wielkopolskiego (92),
– pomorskiego (71),
– warmińsko-mazurskiego (51),
– łódzkiego (47),
– podkarpackiego (33),
– dolnośląskiego (28),
– kujawsko-pomorskiego (24),
– świętokrzyskiego (18),
– opolskiego (16),
– lubelskiego (14),
– lubuskiego (12),
– podlaskiego (12),
– zachodniopomorskiego (11).

Resort z przykrością powiadomił także o śmierci kolejnych 16 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 64 689 osób zakażonych koronawirusem (w tym 2 010 to osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować