×

Koronawirus w Polsce 27 maja. Zakażonych osób wciąż przybywa

Koronawirus w Polsce 27 maja: resort zdrowia przedstawił najnowszy raport, dotyczący sytuacji epidemiologicznej w kraju. Chociaż zakażonych nadal przybywa, dziś rząd ogłosi szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń.

Wczoraj liczba chorych wzrosła o ponad 440. To oznacza, że dobowy przyrost nowych zachorowań w Polsce był większy, niż we Włoszech (niespełna 400).

Koronawirus w Polsce 27 maja – aktualne dane MZ

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o kolejnych 229 przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie liczba chorych wzrosła do 22 303.

Nadal najszybciej chorych przybywa na Śląsku (aż 106 przypadków w ciągu ostatniej doby). Dane o nowych potwierdzonych przypadkach dotyczą województw:
śląskiego (106),
wielkopolskiego (58),
dolnośląskiego (26),
lubelskiego (22),
świętokrzyskiego (5),
pomorskiego (4),
opolskiego (2),
zachodniopomorskiego (2),
podlaskiego (2),
kujawsko-pomorskiego (1),
małopolskiego (1).

Jest też kolejna ofiara śmiertelna COVID-19. Jak podaje w mediach społecznościowych resort zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 77-K Zgierz. Osoba ta miała choroby współistniejące.

W sumie w Polsce zmarło już 1 025 osób zakażonych koronawirusem.

W Hiszpanii trwa żałoba narodowa, upamiętniająca ofiary COVID-19. Łącznie zmarło tam 27 119 osób. Na świecie liczba ofiar śmiertelnych wirusa przekroczyła 350 tys.

Dzisiaj IV etap luzowania obostrzeń

Dziś odbędzie się konferencja prasowa premiera, podczas której ogłoszone zostaną decyzje, dotyczące kolejnego etapu luzowania obostrzeń. Czego możemy się spodziewać?

Najważniejsze zmiany będą dotyczyć sfery rekreacji i rozrywki. Ponownie otwarte zostaną kina i teatry, a także siłownie i kluby fitness. Jednak wszystko ma się odbyć przy zachowaniu określonych zasad reżimu sanitarnego.

Prawdopodobnie premier powie również o jednej z najszerzej komentowanych ostatnio kwestii – zniesienia zakazu zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu. Nie wiadomo na razie, czy będzie ona dotyczyć wszystkich województw. Przypomnijmy: Komisja Europejska zdecydowała o zniszczeniu 1,5 mln maseczek ochronnych, przekazanych krajom członkowskim zgodnie z unijnym mechanizmem pomocy. Najwięcej z nich, bo aż 616 tys., przydzielono właśnie Polsce.

Jest także szansa, że rząd będzie miał dobre wieści dla tych, którzy w najbliższym czasie planowali wesele. Być może już w czerwcu w uroczystościach będzie mogło uczestniczyć nawet do 100 osób, w zależności od wielkości sali weselnej.

Wszystkie te zmiany miałyby obowiązywać już od pierwszych dni czerwca.

Choć w kraju wyzdrowiało już ponad 10 tys. osób, nie oznacza to końca epidemii. Nadal pojawiają się nowe ogniska zachorowań. Jednym z nich jest warszawski ośrodek dla cudzoziemców, w którym mieszka 111 osób. Placówkę poddano kwarantannie po tym, jak zakażenie wykryto u 32 mieszkańców.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować