×

Koronawirus w Polsce 26 października. Bardzo zła sytuacja w 3 województwach

Koronawirus w Polsce 26 października. Epidemia w kraju nadal utrzymuje się na stałym poziomie. Tymczasem na świecie prowadzone są już badania nad łącznie 198 różnymi szczepionkami na koronawirusa. Cztery z nich znajdują się w końcowej fazie testów i prawdopodobnie wkrótce trafią do użytku.

Szczepienia są śmiertelnie niebezpieczne

Koncerny farmaceutyczne na całym świecie wciąż uczestniczą w wyścigu szczurów o to, kto pierwszy opracuje szczepionkę na COVID-19. Trudno oprzeć się wrażeniu, że dla producentów nie ma większego znaczenia, czy specyfik będzie skuteczny i bezpieczny. Obecnie priorytetem jest jak najszybsze przejście wszystkich faz badań i podpisanie kontraktów z państwowymi instytucjami.

Profesor Adam Finn z angielskiego Uniwersytetu Bristolskiego nie ma wątpliwości, że taki pośpiech jest szalenie niebezpieczny. Otwarcie mówi, że przedwczesne rozpoczęcie szczepień grozi katastrofą. Jego zdaniem skutki uboczne oraz powikłania wiążące się z nowym specyfikiem najbardziej odczują osoby wrażliwe, czyli seniorzy i ludzie cierpiący na przewlekłe schorzenia. Innymi słowy, szczepionka zaszkodzi najbardziej tym, dla których również COVID-19 teoretycznie jest najgroźniejszy. Oznacza to, że zamiast koronawirusa, zostaną niejako „zaatakowani” jego zamiennikiem. Prof. Adam Finn powiedział o ryzyku, które nam grozi.

Szczepionki, które osiągają najlepsze wyniki, są najbardziej eksperymentalne. Możliwe, że nie będą aż tak wspaniałe, a inne – stworzone przy użyciu bardziej wypróbowanych, ale wolniejszych metod – okażą się lepsze.

Koronawirus w Polsce 26 października

Ekspert uważa, że na chwilę obecną udowodnienie, które szczepionki grożą niepożądanymi skutkami u osób starszych, jest niemożliwe. Profesor Finn stwierdził, że wyłonienie najlepszej szczepionki powinno odbyć się w oparciu o testy na wszystkich grupach wiekowych. Tymczasem, środek podawany jest póki co tylko ochotnikom. 

Udowodnienie tego faktu będzie bardzo trudne, jeśli wielu ochotników otrzymało już pierwszą szczepionkę. Potrzeba wielu osób, aby upewnić się, która szczepionka jest najlepsza lub czy inna szczepionka jest bardziej odpowiednia dla określonych grup, takich jak osoby starsze.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane na temat ilości zakażeń koronawirusem oraz zgonów z powodu COVID-19. Od wczoraj w Polsce wykryto 10 241 nowych przypadków zachorowań. Pacjenci pochodzą z województw:

– mazowieckiego (1654),
– małopolskiego (1144),
– śląskiego (1002),
– lubelskiego (750),
– podkarpackiego (729),
– łódzkiego (695),
– pomorskiego (672),
– zachodniopomorskiego (560),
– kujawsko-pomorskiego (525),
– dolnośląskiego (462),
– wielkopolskiego (458),
– warmińsko-mazurskiego (370),
– lubuskiego (363),
– opolskiego (335),
– świętokrzyskiego (316),
– podlaskiego (206).

Z powodu #COVID19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób. Łącznie od początku trwania epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano 263 929 zakażeń oraz 4 483 zgonów. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział już, że w związku z pandemią, tegoroczne Święta będą wyglądały inaczej niż zwykle.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować