×

Koronawirus w Polsce 26 lipca. Kolejny bardzo duży przyrost zakażeń

Koronawirus w Polsce 26 lipca. Dane Ministerstwa Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości, że sytuacja epidemiczna w kraju zaostrza się wraz z luzowaniem obostrzeń. Wśród ludzi na nowo wybucha panika.

Nie wszyscy będą leczeni

W ostatnich dniach w Polsce obserwuje się znaczny wzrost liczby zakażeń. Trudno jednoznacznie powiedzieć czy druga fala epidemii już się zaczęła, ale pewne jest, że kolejny szczyt zachorowań nie ominie naszego kraju.

Nad rozwiązaniami mającymi usprawnić walkę z koronawirusem pracują również inne kraje Unii Europejskiej. Frankfurter Allgemeine Zeitung dotarł do publikacji opracowanej przez siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, z której wynika, że na oddziałach intensywnej terapii mogą wystąpić niedobory miejsc.

W dokumencie znalazła się informacja, że w takiej sytuacji wybór pacjenta, który będzie leczony odbędzie się na zasadzie „systemu segregacji w medycynie ratunkowej”, czyli tzw. triażu. Polega to na zastosowaniu „zasady wielu oczu”, czyli wydaniu oceny przez „dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego i jeszcze jednego specjalisty”.

Zgodnie z postanowieniami dokumentu, lekarze będą mogli wstrzymać próby leczenia pacjenta w przypadku, gdy:

zaczął się u niego proces umierania, jeśli leczenie jest bezcelowe, ponieważ nie można oczekiwać poprawy lub stabilizacji (pacjenta), lub jeśli przeżycie może być zapewnione tylko poprzez stały pobyt na intensywnej terapii.

Koronawirus w Polsce 26 lipca

Te szokujące doniesienia zza granicy dodatkowo podsycają panikę wśród Polaków. Pomimo tego, że epidemia trwa już dość długo, strach spowodowany ryzykiem zakażenia wciąż jest duży. Możemy mieć jedynie nadzieję, że druga fala epidemii nie będzie w Polsce aż tak dotkliwa i że stosowanie zasady trzech oczu nie będzie musiało być praktykowane.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport dotyczący liczby nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin w Polsce wykryto 443 zarażonych pacjentów oraz odnotowano 7 zgonów.

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (133),
małopolskiego (109),
mazowieckiego (54),
wielkopolskiego (24),
łódzkiego (22),
pomorskiego (19),
opolskiego (16),
lubelskiego (13),
podkarpackiego (12),
dolnośląskiego (10),
kujawsko-pomorskiego (10),
zachodniopomorskiego (7),
lubuskiego (5),
warmińsko-mazurskiego (4),
świętokrzyskiego (3),
podlaskiego (2).

Jak czytamy w komunikacie MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-M Łańcut, 76-K Grobla, 84-M Kraków, 93-K Radom, 75-M Konin, 80-K, 61-M Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 43 065/1 671 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować