×

Koronawirus w Polsce 26 grudnia. Kiedy będzie można się zaszczepić?

Koronawirus w Polsce 26 grudnia. Wirus nie odpuszcza w święta. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażonych osobach. Tymczasem pierwsze dawki szczepionki już dotarły do Polski.

Niedzielski o szczepieniu osób spoza grup priorytetowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Trzecim Programem Polskiego Radia powiedział, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza grup priorytetowych:

Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami – w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać.

Przypomnijmy, że jako pierwsze będą mogły się zaszczepić osoby z grupy zero, czyli m.in. personel medyczny, służby mundurowe i seniorzy. Jak dodał szef resortu zdrowia:

Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe. Ta pierwsza partia, która do nas przyjedzie, mówię tutaj o 10 tys. szczepień, zostanie rozdystrybuowana między 72 szpitale, które w pierwszej kolejności zostały wskazane jako te podmioty, które są na pierwszej linii walki z covidem, stąd wybór tych 72 szpitali.

Pierwsze szczepienia zaplanowano na niedzielę 27 grudnia.

W związku z wieloma wątpliwościami, które narosły w temacie szczepień, uruchomiono specjalną stronę rządową (https://www.gov.pl/web/szczepimysie), gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Czy szczepionka jest bezpieczna dla seniorów? Co ze skutkami ubocznymi?

Koronawirus w Polsce 26 grudnia

W ciągu ostatniej doby odnotowano 5 048 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci pochodzą z województw:

– mazowieckiego (741),
– zachodniopomorskiego (557),
– wielkopolskiego (518),
– pomorskiego (487),
– kujawsko-pomorskiego (472),
– warmińsko-mazurskiego (315),
– śląskiego (285),
– łódzkiego (280),
– lubelskiego (268),
– dolnośląskiego (219),
– małopolskiego (169),
– podkarpackiego (132),
– podlaskiego (115),
– lubuskiego (111),
– opolskiego (97),
– świętokrzyskiego (82).

Z powodu #COVID19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 253 957/27 061 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować