×

Koronawirus w Polsce 26.06. Minister zdrowia uspokaja, że wybory będą bezpieczne

Koronawirus w Polsce 26.06. Pandemia ciągle nie odpuszcza. Od kilku dni liczba nowych zakażeń utrzymuje się w okolicach 300. Czy czeka nas wzrost krzywej po wyborach prezydenckich? Minister zdrowia komentuje.

Krzywa zakażeń a wybory prezydenckie

Na szczęście po opanowaniu sytuacji na Śląsku znów udało się wypłaszczyć krzywą, która od czterech dni nie przekroczyła 300 nowych zakażeń dziennie. Niepokoi za to liczba zmarłych, która jest naprawdę spora. Wczoraj na COVID-19 zmarło 16 osób.

Zdaniem resortu zdrowia, za poziom zakażeń odpowiedzialni są sami obywatele, którzy zaczęli lekceważyć środku bezpieczeństwa obowiązujące w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy i środki komunikacji publicznej. Niektórzy wręcz protestują przeciwko noszeniu maseczki, nawet gdy otrzymują ją za darmo od kontrolerów. Dlatego powrócą wysokie mandaty i kary administracyjne za brak maseczki.

Pozostaje otwarte pytanie, czy i w jakim stopniu wpływ na krzywą zachorowań będzie miała zaplanowana na 28 czerwca pierwsza tura wyborów prezydenckich. Minister Łukasz Szumowski przewiduje, że żaden, pod warunkiem zachowania odpowiedniej ostrożności.

Jak wyjaśnił w Programie 3 Polskiego Radia:

W lokalach wyborczych należy stosować znane i skuteczne metody zapobiegania infekcjom: dystans, maseczki, dezynfekcja rąk, ilość osób na powierzchnię danego lokalu. Szef komisji wyborczej będzie odpowiedzialny za przestrzeganie norm. Jestem przekonany, że też we własnym interesie komisja będzie dyscyplinowała osoby, które będą chciały wejść w większej grupie, czy nie nosić maseczki.

Koronawirus w Polsce 26.06

Ministerstwo Zdrowia dziś na Twitterze i Facebooku podało liczbę nowych zakażeń koronawirusem odnotowanych od wczorajszego komunikatu. Wyniosła ona 285 w całym kraju.

Jeśli chodzi o podział na województwa, to znów najwięcej zakażeń stwierdzono na Śląsku (96 przypadków). W pozostałych regionach sytuacja wygląda nieco lepiej.

Inne potwierdzone przypadki dotyczą województw:
mazowieckiego (45),
wielkopolskiego (35),
łódzkiego (20),
dolnośląskiego (18),
małopolskiego (17),
podlaskiego (15),
podkarpackiego (14),
warmińsko-mazurskiego (9),
zachodniopomorskiego (4),
lubelskiego (3),
pomorskiego (3),
opolskiego (3),
świętokrzyskiego (2),
lubuskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia ze smutkiem poinformowało o śmierci kolejnych 17 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19.

Z przykrością informujemy o śmierci 17 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M Wałbrzych, 78-K, 59-M Racibórz, 63-K Ruda Śląska, 79-M Bytom, 59-M, 52-M, 65-M, 77-M, 81-K Tychy, 72-M, 73-K, 86-M, 68-M, 67-K Zgierz, 77-M Warszawa, 75-M Radom. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Tym samym ogólna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła w Polsce do 33 395, a ofiar śmiertelnych do 1 429.

Ponadto, MZ udostępniło dane o odjęciu ze statystyk 9 przypadków koronawirusa, które zostały wcześniej źle zaraportowane.

Z uwagi na pięć błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia przez WSSE Łódź oraz cztery przez WSSE Warszawa, odejmujemy je ze statystyk.

Źródła: www.polskieradio24.pl, tvn24.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować