×

Koronawirus w Polsce 25 luty. Nareszcie ruszyły prace nad lekiem na COVID-19

Koronawirus w Polsce 25 luty. W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia nieustannie informuje o wzroście nowych przypadków zakażeń. Tymczasem w naszym kraju rozpoczęły się prace nad stworzeniem leku na COVID-19.

Lek zamiast szczepionki

Od momentu potwierdzenia przez WHO informacji o pandemii koronawirusa, niemal na całym świecie ruszyły prace nad stworzeniem szczepionki przeciwko COVID-19. Dla lekarzy i wirusologów niewspółpracujących z wielkimi koncernami farmaceutycznymi wielkim szokiem był fakt, że ilość badań zmierzających do stworzenia skutecznego leku na COVID-19 jest bez porównania mniejsza w stosunku do badań nad szczepionką.

Szybko stało się jasne, że przemysł farmaceutyczny zamierza opracować szczepionki, a nie lek, ponieważ te mogą być zaaplikowane większej liczbie osób. W efekcie zyski ze sprzedaży będą znacznie wyższe od dochodu jakie przyniósłby ewentualny lek. Szczepionkę mogą bowiem przyjąć ludzie zdrowi, których jest przecież znacznie więcej niż nosicieli koronawirusa.

Dopiero niedawno w artykule naukowego czasopisma „Science” pojawiły się informacje o badaniach nad opracowaniem leku. Opublikowano zaskakujące wyniki analiz plitidepsyny, czyli substancji występującej w leku przeciwnowotworowym o nazwie Aplidin. Okazuje się, że medykament cechuje się ponad 27-krotnie wyższą skutecznością w hamowaniu rozmnażania się wirusa. Badania prowadzone in vitro wykazały, że lek jest skuteczniejszy od remdesiwiru. Analizy prowadzili naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z producentem leku PharmaMar.

Udział Polski

Również Polska ma swój udział w pracach zmierzających do wynalezienia leku na COVID-19. Firma Celon Pharma prowadzona od 2002 roku przez Macieja Wieczorka otrzymała grant w wysokości 40 mln zł. Centrum badawcze w chwili obecnej prowadzi aż 15 projektów, z których jeden dotyczy opracowania leku na koronawirusa.

Podczas środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy, prezes Wieczorek powiedział:

Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (…), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach.

Lek będzie przeznaczony przede wszystkim do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Badania nad preparatem dobiegną końca już za dwa miesiące.

Koronawirus w Polsce 25 luty

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym raporcie poinformowało o 12 142 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
mazowieckiego (1984),
śląskiego (1173),
pomorskiego (1112),
wielkopolskiego (862),
kujawsko-pomorskiego (859),
dolnośląskiego (854),
warmińsko-mazurskiego (810),
podkarpackiego (779),
małopolskiego (752),
łódzkiego (511),
zachodniopomorskiego (461),
lubuskiego (441),
lubelskiego (432),
podlaskiego (403),
świętokrzyskiego (319),
opolskiego (212).

178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 286 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 34 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 252 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 673 252/43 094 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij