×

Koronawirus w Polsce 25 lipca. Nagły wzrost zachorowań. Będzie kolejny lockdown?

Koronawirus w Polsce 25 lipca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID-19. Obecnie największymi ogniskami są śląskie kopalnie. Czy w związku z tym będzie kolejny lockdown?

Morawiecki o kolejnym lockdownie

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat COVID-19 w Polsce. Według niego, Polacy „dużo mniej boją się koronawirusa, bo nauczyli się z nim żyć”. Zaznaczył, że większość stosuje się do wytycznych rządu, czyli „utrzymywanie dystansu, maseczki czy dezynfekcja”. Jak ocenił:

Dzięki temu myślę, że Polacy dzisiaj łatwiej ewentualną drugą falę zaakomodują.

Na antenie Polsat News szef rządu podkreślił, że nie będzie kolejnego lockdownu:

Nie planujemy blokady i izolacji właśnie dlatego, bo to było bardzo bolesne dla gospodarki, nie tylko dla polskiej, ale całego świata. Byliśmy w Europie podziwiani za to, że tak szybko się odbijamy.

Jako przykład Morawiecki podał kraje, które jego zdaniem czeka największa recesja od II wojny światowej. Wymienił m.in. Włochy, Hiszpanię, Francję, Niemcy, Belgię i Holandię

Koronawirus w Polsce 25 lipca

Od dwóch dni mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. W czwartek potwierdzono 418 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, a wczoraj odnotowano ich aż 458. To najwyższy dzienny przyrost zakażeń od ponad miesiąca.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się do tych danych. Wyjaśnił, że te obecne zakażenia pochodzą z nowych ognisk. Największe z nich jest na Śląsku.

Są to trzy kopalnie: Silesia, Chwałowice i Bielszowice. Dodatkowo mamy dość sporo rozproszonych, ale nie jakichś dużych ognisk na Mazowszu. I stąd ta liczba. Poczynając od zakładów pracy, skończywszy na jednostce administracji publicznej. W Małopolsce mamy też zakłady pracy. Jednak jak spojrzymy na pozostałe siedem czy osiem województw, to mamy tam obecnie raczej pojedyncze przypadki albo kilkanaście.

– wyjaśnił Andrusiewicz.

Dzisiejszy komunikat również nie napawa optymizmem. W ciągu ostatniej doby zachorowało 584 osób na COVID-19. Dane dotyczą województw:

– śląskiego (188),
– małopolskiego (142),
– mazowieckiego (62),
– wielkopolskiego (34),
– łódzkiego (32),
– pomorskiego (23),
– dolnośląskiego (21),
– podkarpackiego (21),
– opolskiego (20),
– lubelskiego (12),
– podlaskiego (9),
– lubuskiego (7),
– świętokrzyskiego (7),
– kujawsko-pomorskiego (3),
– warmińsko-mazurskiego (2),
– zachodniopomorskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowano także o śmierci kolejnych 9 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 42 622 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 664 to osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować