×

Koronawirus w Polsce 24 stycznia. W Polsce wkrótce ruszy produkcja szczepionek

Koronawirus w Polsce 24 stycznia. Wciąż pojawiają się nowe zakażenia, a liczba zgonów rośnie. Jednak w porównaniu do dnia wczorajszego – przypadków takich jest zdecydowanie mniej. Tymczasem w naszym kraju już niebawem ruszy produkcja szczepionek przeciwko COVID-19. Znana jest już przyszła lokalizacja fabryki.

Produkcja szczepionki na Covid-19

Od jutra rozpoczną się szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowi. Zainteresowanie eksperymentalnym specyfikiem Pfizera w gronie osób starszych jest spore. Od momentu rozpoczęcia rejestracji, seniorzy tłumnie gromadzili się przed przychodniami, aby zarezerwować dla siebie termin.

Czas pokaże, czy pozostałe grupy wiekowe podzielą ich entuzjazm w przyjmowaniu szczepionki. Pewne jest, że produktu na pewno Polakom nie zabraknie, bowiem wszystko wskazuje na to, że jedna z polskich fabryk będzie uczestniczyć w produkcji. Z doniesień serwisu 300gospodarka.pl wynika, że Polfa Tarchomin zamierza na jesieni uruchomić nową linię, na której specyfik będzie rozlewany do ampułek. Jarosław Król prezes Polfy Tarchomin wyjaśnił, że póki co nie może zdradzać zbyt wielu szczegółów.

Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby i możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć dla szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić.

W polskiej fabryce mogłoby być produkowane nawet kilkanaście tysięcy dawek na dobę. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 40 mln zł. Trwają już prace nad budową linii przeznaczonej do konfekcjonowania.

Harmonogram dostaw

Pfizer zapowiedział, że zgodnie z opracowanym harmonogramem, w drugim kwartale 2021 roku nastąpi zwiększenie ilości dostarczanych dawek. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział kilka dni temu w wywiadzie dla RMF FM, że Polska nie wyklucza kupowania szczepionek poza Unią Europejską.

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid-19 poza Unią Europejską.

Czy to oznacza, że polski rząd zdecyduje się korzystać z innych szczepionek? Przypomnijmy, że na rynku oprócz produktu Pfizera dostępna jest także szczepionka Sputnik V, Astra Zeneca oraz Moderna.

Michał Dworczyk stwierdził, że krajom spoza UE udało się lepiej wynegocjować umowę na zakup szczepionek. Polityk uważa, że tempo szczepień Polaków jest odpowiednie.

W ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób.

Koronawirus w Polsce 24 stycznia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym raporcie poinformowało o 4 683 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
mazowieckiego (687),
wielkopolskiego (509),
pomorskiego (461),
kujawsko-pomorskiego (447),
śląskiego (352),
łódzkiego (283),
zachodniopomorskiego (259),
dolnośląskiego (251),
lubelskiego (234),
małopolskiego (219),
podkarpackiego (191),
warmińsko-mazurskiego (170),
podlaskiego (161),
lubuskiego (145),
opolskiego (104),
świętokrzyskiego (81).

129 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W ciągu ostatniej doby w Polsce doszło do 110 zgonów wśród pacjentów przez COVID-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 88 osób.

W porównaniu chociażby do dnia wczorajszego (23 stycznia br. MZ informowało o 6 322 nowych przypadkach zakażenia i 346 zgonach), dane są obiecujące. Czy to oznacza, że pandemia jest już w odwrocie? Na takie stwierdzenia chyba jeszcze za wcześnie.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 475 445/35 363 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować