×

Koronawirus w Polsce 24 kwietnia. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 24 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach. Jaka jest ogólna liczba chorych? Ile osób z Covid-19 zmarło? Czy szczyt epidemii ciągle przed nami?

Izolacja społeczna – konieczna, ale opłacalna

Według ministra zdrowia, to dzięki naszej postawie nie było dużego wzrostu zakażeń koronawirusem w święta. Podczas piątkowej konferencji prasowej, Łukasz Szumowski wyjaśnił:

Dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu Polaków w Święta Wielkanocne nie mieliśmy znaczącego, gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. Dlatego też mogliśmy uruchomić pierwszy etap zdejmowania obostrzeń.

Wcześniej w wywiadzie dla PAP przyznał, że kilkutygodniowe siedzenie w domu było poświęceniem koniecznym, ale opłacalnym, bo krzywą zachorowań udało się wypłaszczyć:

To, co mogę dziś powiedzieć z cała pewnością to, to że jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań i to, że jednak tę skalę zachorowań udało nam się wypłaszczyć.

Póki co, łagodzenie obostrzeń nie jest spektakularne. Poza zmianą limitów dotyczących osób przebywających w sklepach i kościołach, otwarciem lasów i parków dla spacerowiczów oraz umożliwieniem poruszania się bez opiekuna dzieciom od 13. roku życia – niewiele się zmieniło.

Szkoły nadal będą zamknięte

Decyzją rządu, przedłużono zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych (w tym w żłobkach, przedszkolach i uczelniach wyższych) do 24 maja. Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych będą kontynuować naukę w formie zdalnej. Wciąż nie jest jasne, czy będą mogli wrócić do szkół przed wakacjami. Ponadto, jak czytamy w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera:

W niedługim terminie podamy informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

Dzisiaj minister Piontkowski ogłosił, kiedy odbędzie się matura i egzamin ósmoklasisty. Minister Edukacji podał terminarz, zgodnie z zapowiedziami, „co najmniej 3 tygodnie przed planowanym przeprowadzeniem egzaminów”.

Kolejne decyzje dotyczące łagodzenia obostrzeń w Polsce będą podejmowane na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej. A jak przedstawiają się dzisiejsze dane o liczbie nowych zakażeń?

Koronawirus w Polsce 24 kwietnia

Ministerstwo Zdrowia rano poinformowało o 248 nowych zakażeniach koronawirusem w naszym kraju. Podało również informację o 9 kolejnych zgonach wśród osób z Covid-19. W popołudniowym raporcie resort podaje, że mamy 133 nowe przypadki, które dotyczą województw:
mazowieckiego (40),
łódzkiego (32),
dolnośląskiego (14),
małopolskiego (12),
podkarpackiego (9),
śląskiego (8),
pomorskiego (5),
opolskiego (4),
podlaskiego (2),
zachodniopomorskiego (2),
wielkopolskiego (2),
świętokrzyskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1),
warmińsko-mazurskiego (1).

Niestety, również liczba ofiar śmiertelnych powiększyła się o 31 (w sumie stwierdzono już 494 zgony).

Jak czytamy w komunikacie MZ w mediach społecznościowych:

Z przykrością informujemy o śmierci 31 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 46-M, 74-M Kraków, 86-M Poznań, 93-K Jelenia Góra, 57-M, 85-M, 18-M Kędzierzyn Koźle, 69-K Głuchołazy, 85-M Bydgoszcz, 66-M, 77-M, 69-M, 64-K, 62-M, 86-M, 88-M, 88-M,79-K, 72-M, 77-M, 96-K, 53-M, 87-K, 84-M, 70-K Warszawa, 79-K, 87-K Kozinice, 62-M Łomża, 81-M, 72-M Koszalin, 70-K Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi: 10 892. W ciągu doby wykonano ponad 14,4 tys. testów na koronawirusa. Liczba przebadanych próbek: 265 201. Pocieszająca jest wiadomość o 1944 osobach, które wyzdrowiały.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij