×

Koronawirus w Polsce 23 maja. Liczba zakażeń wciąż rośnie w szybkim tempie

Koronawirus w Polsce 23 maja. Wczorajszy dzień był już drugim w tym tygodniu, w którym potwierdzono niemal 500 nowych przypadków zachorowań. Jaki będzie dzisiejszy bilans? Znamy już poranny raport MZ o kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby zaczęło wygasać śląskie ognisko zachorowań.

Koronawirus w Polsce 23 maja – najnowszy raport

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze dane, dotyczące zachorowań na koronawirusa. Wynika z nich, że zakażenie potwierdzono u kolejnych 219 osób.

Najwięcej zakażeń, bo aż 162, ponownie odnotowano na Śląsku. Pozostałe przypadki dotyczą województw:
wielkopolskiego (12),
dolnośląskiego (12),
pomorskiego (8),
świętokrzyskiego (8),
opolskiego (4),
zachodniopomorskiego (4),
małopolskiego (3),
lubuskiego (2),
warmińsko-mazurskiego (1),
lubelskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1),
podlaskiego (1).

Niestety są również kolejne ofiary śmiertelne. Jak podaje resort zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M Łańcut, 64-M, 82-K, 78-K, 63-M Zgierz, 87-K Łódź, 74-M, 87-K Bełchatów. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W sumie z powodu Covid-19 zmarło już 990 pacjentów, a ogólna liczba odnotowanych zakażeń w Polsce wyniosła 20 838. Liczba wykrytych przypadków koronawirusa na świecie, to aktualnie ponad 5,1 mln.

Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, w trakcie rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, pogratulował polskim władzom skutecznej walki z koronawirusem. Taka informacja pojawiła się wczoraj na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Prezydenci obu krajów rozmawiali przez godzinę, poruszając przy tym tematy związane ze strategią walki z epidemią.

Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy

– czytamy w komunikacie.

Prezydenci zgodzili się, że do powstrzymania recesji konieczne jest wsparcie ze środków publicznych.

Jak długo będziemy nosić maseczki ochronne?

Choć prezydent Niemiec pochwalił działania polskiego rządu w zakresie walki z koronawirusem, to wśród Polaków zdania na ten temat są mocno podzielone.

Jedną z najszerzej komentowanych społecznie kwestii, jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Jeszcze niedawno minister Szumowski mówił, że obowiązek zakrywania nosa i ust, może z nami pozostać nawet przez 2 lata. Ale wszystko wskazuje na to, że rząd ponownie zmienił zdanie…

Jak zapowiedział premier Morawiecki:

Szykujemy się do tego, żeby obowiązek noszenia maseczek na powietrzu również zlikwidować

I dodał:

Fala epidemii opada, kolejne restrykcje będziemy zmniejszać w kolejnych tygodniach tak, żeby te wakacje były w miarę normalne

Zachęcił również wszystkich do powrotu do polskich hoteli oraz ponownego korzystania z restauracji.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować