×

Koronawirus w Polsce 23 lipca. Najnowszy raport MZ nie napawa optymizmem

Koronawirus w Polsce 23 lipca. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia. Choć władze zaczynają z umiarkowanym optymizmem spoglądać na sytuację w kraju, wciąż daleka jest ona od normalności.

Rektorzy uczelni medycznych apelują: COVID-19 nadal zagraża Polakom

W liście, który otrzymał PAP, rektorzy dziewięciu uczelni medycznych podkreślają, że obawiają się wypowiedzi osób publicznych. Ich zdaniem promocja „sukcesów w walce z epidemią” oraz hasła „o szybkim zakończeniu epidemii” są bardzo niepokojące. Zaprzeczają bowiem realnej sytuacji i mogą prowadzić do tragedii.

W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID i rychłej perspektywie końca epidemii.

W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii.

– czytamy w przesłanym do PAP liście.

Dlatego przedstawiciele uczelni apelują nie do polityków, a do samych obywateli o przestrzeganie obostrzeń:

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad.

Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Koronawirus w Polsce 23 lipca

Rektorzy uczelni medycznych słusznie zaapelowali i przypominają obywatelom Polski, że epidemia ciągle trwa. Wystarczy spojrzeć na komunikaty Ministerstwa Zdrowia, gdzie codziennie przybywa ponad 300 pacjentów z COVID-19. Wczoraj poinformowano o 380 nowych przypadkach zakażenia.

Dzisiejszy raport przedstawia się jeszcze gorzej. Resort przekazał bowiem, że wykryto aż 418 nowych przypadków koronawirusa. Dotyczą one województw:
śląskiego (110),
mazowieckiego (104),
małopolskiego (75),
łódzkiego (33),
opolskiego (21),
podkarpackiego (20),
wielkopolskiego (15),
zachodniopomorskiego (10),
lubuskiego (9),
dolnośląskiego (7),
pomorskiego (4),
świętokrzyskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (2),
podlaskiego (2),
kujawsko-pomorskiego (1),
lubelskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 9 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M Grudziądz, 37-M, 65-M Racibórz, 76-M Tychy, 78-K Zawiercie, 83-M Łańcut, 77-K, 63-M Zgierz, 80-M Wschowa. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 41 580/1 651 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 31 541 ozdrowieńców.

Źródła: www.onet.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować