×

Koronawirus w Polsce 23 kwietnia. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 23 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. W kraju wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa. Tymczasem w Chinach nastąpił nawrót Covid-19.

Koronawirus: 23 kwietnia

Zgodnie z najnowszymi danymi resortu zdrowia, w ciągu ostatniej doby odnotowano 177 nowych zakażeń koronawirusem oraz 9 przypadków śmiertelnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw:
wielkopolskiego (65),
dolnośląskiego (29),
śląskiego (21),
małopolskiego (15),
zachodniopomorskiego (14),
pomorskiego (12),
kujawsko-pomorskiego (8),
opolskiego (6),
lubelskiego (4),
podlaskiego (2),
świętokrzyskiego (1).

Jak z przykrością informuje Ministerstwo Zdrowia, śmierć poniosło 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu):

64-K Racibórz, 79-M Tychy, 72-M, 73-M Starachowice, 61-K Tomaszów Mazowiecki, 90-K, 94-M Kleszczów, 87-K i 86-K Poznań. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Łącznie do tej pory w Polsce potwierdzono 10 346 zakażeń oraz 435 zgonów. Chociaż na razie nic nie wskazuje na to, aby epidemia w Polsce miała się skończyć, rząd powoli planuje powrót dzieci do placówek edukacyjnych. Jednak na pytanie, kiedy otworzą szkoły, nie pada konkretny i ostateczny terminu.

Jak łatwo się domyślić, ten krok może spowodować nagłe zaostrzenie się sytuacji i wysyp nowych przypadków. Najlepszym przykładem ogromnego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą zbyt wczesne zniesienie obostrzeń są Chiny, w których na nowo wybuchła epidemia. 

Nawrót epidemii koronawirusa

Podczas, gdy w Polsce oczekuje się, że wkrótce epidemia powinna nieco przystopować, w Chinach, uznawanych za źródło Covid-19, znów zaczyna przybywać zachorowań. Główną winowajczynią drugiej fali epidemii jest 22-letnia studentka o imieniu Han, która przed miesiącem wróciła z Nowego Jorku.

Przeszła co prawda trwającą dwa tygodnie kwarantannę, ale mimo to zdołała zakazić ogromną liczbę ludzi. Zaraz po zakończeniu kwarantanny spotkała się z sąsiadami. Ci z kolei, niedługo później urządzili spotkanie ze swoimi znajomymi. Jeden z uczestników imprezy wkrótce trafił do szpitala z udarem. W placówce zaraził kolejne osoby. W rezultacie w szpitalu nastąpiły masowe zakażenia. Odnotowano tam aż 75 nowych przypadków!

W mieście Harbin potwierdzono 52 aktywne oraz 23 bezobjawowe infekcje. Natychmiast zadecydowano o zamknięciu miasta. Niestety, niedługo przed zamknięciem – 8 kwietnia wiele osób przebywających w Harbin wyjechało do niedawno otwartego Wuhan. Można się spodziewać, że wkrótce tam również dojdzie do ponownego wzrostu ilości zakażeń.

W związku ze skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wielu osób, które podróżują pomimo wprowadzonych rekomendacji, pojawia się pytanie, czy od zakażających nie powinny być egzekwowane kary finansowe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku osób łamiących zakaz zgromadzeń. 

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij