×

Koronawirus w Polsce 22 stycznia. Czy restrykcje zostaną już niedługo zniesione?

Koronawirus w Polsce 22 stycznia. W ostatnich dniach liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie. Jak wygląda sytuacja po upływie kolejnej doby? Czy obostrzenia dalej są potrzebne?

Prof. Simon o restrykcjach

Doradca premiera i specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon rozmawiał ostatnio z serwisem Medexpress. Przestrzega, że nasilenie zakażeń może nastąpić w okresie wiosennym:

Spodziewaliśmy się więcej zakażonych pacjentów po świętach. Nie ma, jest na średnim poziomie. Nasilenie może być w okresie wiosennym. Wiele osób, które transmitują wirusa zaraziło. Niewiele osób rozpoczęło szczepienie i uzyskuje odporność. Miliony ludzi w Polsce jest podatnych na zakażenie. Trzeba przeciwdziałać temu. Należy przestrzegać restrykcji, które z powodów ekonomicznych najpewniej zostaną poluzowane. Ważny jest rozwój programu szczepień, który obecnie jest ograniczony z powodu zmniejszenia dostaw preparatów przez Pfizera.

Prof. Krzysztof Simon stanowczo podkreśla, że gdyby Polacy przestrzegali restrykcji, zakażeń byłoby mniej:

Nigdy nie byłem zwolennikiem skrajnych obostrzeń. Zakażeń jest dużo ponieważ część społeczeństwa nie myje rąk, nie dystansuje się i nie nosi masek. Przy obecnej skali zakażeń, oblężenia szpitali, dużej liczby zgonów, każdy powinien przestrzegać zasad epidemicznych. Jeśli ktoś twierdzi, że z powodu koronawirusa nie ma zgonów, to powinien się zgłosić na konsultację do psychiatry. Jeśli obywatele przestrzegaliby wszystkich restrykcji, byłoby mniej zakażeń.

Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych odniósł się także do masowych szczepień. Zaznaczył, że problemem w Polsce jest brak dostępu do szczepionek. W jego ocenie, zdecydowanie należałoby przyspieszyć tempo szczepień:

Tempo zależy od kilku czynników. Po pierwsze od przekonania społeczeństwa do szczepienia się. Coraz więcej osób zamierza zaszczepić się, pomimo protestu antyszczepionkowców. Ważna jest organizacja i dostępność szczepionek. Okazuje się, że są problemy z dostępem do szczepionki. Zamówiliśmy preparaty od firm takich jak: AstraZeneca, Moderna, Pfizer. Nie wszystkie preaparaty są gotowe do użytku. Zdecydowaliśmy się zaszczepić najpierw służby zdrowia, potem 80-latków i 70-latków. Martwi nas, że szczepi się inne osoby np. z wojsk terytorialnych. Żołnierze, adwokaci, prokuratorzy powinni poczekać na swoją kolej.

Koronawirus w Polsce 22 stycznia

W ciągu ostatniej doby odnotowano 6 640 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci pochodzą z województw:

– mazowieckiego (856),
– pomorskiego (770),
– wielkopolskiego (672),
– kujawsko-pomorskiego (613),
– zachodniopomorskiego (504),
– śląskiego (488),
– warmińsko-mazurskiego (476),
– dolnośląskiego (366),
– łódzkiego (351),
– lubelskiego (311),
– małopolskiego (270),
– podlaskiego (229),
– lubuskiego (208),
– podkarpackiego (175),
– świętokrzyskiego (125),
– opolskiego (113).

Z powodu #COVID19 zmarło 76 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 270 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣ 4️⃣6️⃣4️⃣ 4️⃣4️⃣8️⃣/34 908 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.medexpress.pl, www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij