×

Koronawirus w Polsce 22 sierpnia. Gigantyczna liczba zachorowań

Koronawirus w Polsce 22 sierpnia, według coraz liczniejszej grupy ekspertów, wymyka się spod kontroli. Również szef WHO przyznaje, że nie jest dobrze…

Sytuacja epidemiologiczna

Po alarmującej połowie wakacji, gdy krzywa zakażeń koronawirusem wzrosła, przez minione kilka dni SARS-CoV-2 odrobinę odpuścił. Od prawie tygodnia nie przekraczał 800 nowych zakażeń dziennie, aż do wczoraj. W piątek 21 sierpnia padł kolejny rekord. Tego dnia odnotowano 903 nowych zachorowań na Covid-19. Pesymiści twierdzą, że tylko patrzeć, jak przekroczymy kolejną psychologiczną granicę:  tysiąca zakażeń na dobę. 

Wprawdzie minister zdrowia Łukasz Szumowski jeszcze niedawno uspokajał, że nie ma się czym przejmować, bo epidemia w Polsce ma charakter ogniskowy i łatwo ją kontrolować, ale w międzyczasie zrezygnował funkcji szefa resortu, wywołując plotki, że sytuacja epidemiologiczna jest dużo gorsza niż się oficjalnie mówi.

Z kolei szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus zwołał wczoraj konferencję prasową specjalnie po to, by wyrazić nadzieję, że pandemia koronawirusa potrwa nie dłużej niż 2 lata. Jak wyznał, swoją opinię opiera wyłącznie na analogii do grypy hiszpanki, która w latach 1918–1919 pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar, a niektóre źródła wspominają nawet o 100 milionach. Jak ostrzegł szef WHO:

Teraz wirus ma więcej szans na rozprzestrzenienie się i może do tego dochodzić szybko. Jednocześnie mamy też technologię i wiedzę, jak to powstrzymać.

Do tej pory na świecie potwierdzono prawie 23 miliony zakażeń COVID-19. Zmarło ponad 793 tysiące osób. Objawy choroby ustąpiły u 14,5 miliona osób.

 

Koronawirus w Polsce 22 sierpnia

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Otóż nadal nie napawa optymizmem…

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 900 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o śmierci 13 zakażonych osób.

Nowe przypadki dotyczą województw:

– małopolskiego (193),
– śląskiego (153),
– mazowieckiego (150),
– wielkopolskiego (81),
– łódzkiego (73),
– pomorskiego (65),
– podkarpackiego (32),
– dolnośląskiego (31),
– opolskiego (29),
– lubelskiego (23),
– warmińsko-mazurskiego (18),
– kujawsko-pomorskiego (18),
– świętokrzyskiego (11),
– zachodniopomorskiego (11),
– podlaskiego (7),
– lubuskiego (5).

Do tej pory w Polsce stwierdzono infekcję u 61 181 osób, spośród których 1 951 zmarło.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij