×

Koronawirus w Polsce 22 lutego. Przed nami apogeum trzeciej fali pandemii

Koronawirus w Polsce 22 lutego. Warunkowe poluzowanie obostrzeń dobiega końca, tymczasem rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Według ministra Niedzielskiego tak będzie przynajmniej do końca marca. Przed nami apogeum trzeciej fali pandemii.

„Czeka nas miesiąc nieprzerwanych zakażeń”

W ostatnich dniach do Zakopanego ściągały tłumy. Mnóstwo ludzi w hotelach, na stokach, na szlakach, na popularnych Krupówkach. Jakby wszyscy chcieli nacieszyć się względną wolnością, zanim znów jej zabraknie. Bardzo możliwe, że właśnie tak się stanie, ponieważ luzowanie restrykcji było warunkowe, czyli uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia znów zaczęła gwałtownie wzrastać. Obecnie za ok. 10 proc. diagnozowanych w Polsce przypadków odpowiadają nowe warianty koronawirusa. Minister Niedzielski podkreślił, że mamy do czynienia z trzecią falą pandemii, a apogeum ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia.

Do marca, kwietnia poziom zakażeń będzie rósł. Naszym narzędziem obrony jest stosowanie reguł reżimu sanitarnego. To one będą decydowały o tym, jak szybko rozpędzi się ta fala. Jeśli będziemy się odpowiedzialnie zachowywali, to nie będzie zwyżki zachorowań

– powiedział minister Niedzielski, który był gościem w porannym programie Konrada Piaseckiego.

Jednocześnie szef resortu zdrowia podkreślił, że jest zwolennikiem podejmowania odważnych decyzji i ma świadomość, że ludzie oczekują luzowania obostrzeń. W ostatnim czasie Polska była liderem luzowania restrykcji w Europie.

Koronawirus w Polsce 22 lutego

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. Wynika z nich, że mamy 3 890 nowych i potwierdzonych przypadków z województw:
mazowieckiego (699),
pomorskiego (545),
podkarpackiego (363),
śląskiego (306),
dolnośląskiego (254),
małopolskiego (234),
kujawsko-pomorskiego (217),
wielkopolskiego (217),
lubuskiego (204),
warmińsko-mazurskiego (158),
łódzkiego (138),
zachodniopomorskiego (111),
lubelskiego (101),
świętokrzyskiego (85),
podlaskiego (79),
opolskiego (52).

127 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 17 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 642 658/42 188 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować