×

Koronawirus w Polsce 21 lipca. Rząd wprowadza kolejne luzowanie obostrzeń!

Koronawirus w Polsce 21 lipca. Dzisiaj rano resort zdrowia poinformował o kolejnych przypadkach zakażenia. W weekend liczba zakażonych osób w kraju przekroczyła 40 tysięcy i epidemia nadal nie zwalnia tempa. Mimo to, zniesiono już najważniejsze obostrzenia, a od dzisiaj rząd luzuje kolejne!

Koronawirus w Polsce 21 lipca

Wczoraj zakażenie koronawirusem potwierdzono u Andrzeja Bargiela – pierwszego człowieka w historii, który zjechał na nartach ze szczytów K2 oraz Broad Peak. Media obiegła także informacja o koronawirusie na greckiej wyspie Zakynthos – tam pierwszą zakażoną ma być Polka.

Jak wynika z kolejnych raportów MZ, liczba zakażonych spadła o kilkadziesiąt na dobę, jednak wciąż pojawiają się nowe ogniska zachorowań. Te przeniosły się głównie do Małopolski, gdzie koronawirus stał się częstym, choć nieproszonym gościem na weselach i innych rodzinnych imprezach.

W najnowszym komunikacie resort zdrowia poinformował o kolejnych 399 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
śląskiego (140),
małopolskiego (62),
mazowieckiego (59),
świętokrzyskiego (29),
łódzkiego (27),
wielkopolskiego (23),
pomorskiego (15),
lubuskiego (9),
warmińsko-mazurskiego (9),
podkarpackiego (8),
zachodniopomorskiego (7),
opolskiego (4),
dolnośląskiego (3),
lubelskiego (2),
podlaskiego (2).

Jak czytamy na profilach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, są również kolejne ofiary śmiertelne wśród osób z Covid-19.

Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-K, 81-K Tychy, 89-M Tomaszów Mazowiecki, 88-K Łódź, 86-K Warszawa (mieszkanka woj. łódzkiego), 81-K, 87-K Siedlce, 49-K, 56-M Radom. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 40 782/1 636 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Wyzdrowiało 30 771 pacjentów.

Nowe zasady od 21 lipca. Rząd łagodzi restrykcje

Kilka dni temu informowaliśmy o kolejnym luzowaniu rządowych obostrzeń. Tym razem dotyczą one czegoś, na co czekało wiele osób – organizacji imprez masowych.

Przypomnijmy – od 17 lipca w imprezach masowych może brać udział do 150 osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Natomiast w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach sportowych itp., może być zapełniona nie więcej niż połowa miejsc na widowni. Należy również pamiętać o obowiązku zakrywania nosa i ust.

Wielu ekspertów twierdziło, że za wcześnie na tego typu zmiany, o czym mogą świadczyć nowe ogniska zachorowań, np. na weselach. Jednak od dziś wchodzą w życie kolejne śmiałe decyzje.

Obowiązek zakrywania nosa i ust nadal obowiązuje tam, gdzie nie możemy zachować dystansu społecznego. Jednak ten zostaje skrócony z dwóch do półtora metra!

Drugą ważną zmianą jest zwiększenie limitu osób, które mogą uczestniczyć w imprezach sportowych.

Jest możliwość szerszego oglądania meczów na stadionach, czy też meczów żużlowych, piłkarskich

– informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od 21 lipca limit zostaje zwiększony z 25 do 50 proc. zajmowanych miejsc na stadionie lub innym obiekcie sportowym.

Dodatkowo, od dzisiaj nie obowiązuje już obowiązek naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, klubach muzycznych, muszlach koncertowych i amfiteatrach. Przywrócono również możliwość organizowania kongresów, wystaw czy szkoleń.

To oznacza znaczące zmiany w dotychczasowych restrykcjach rządowych. Czy wpłyną one na bilans zakażeń koronawirusem?

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować