×

Koronawirus w Polsce 20 października

Koronawirus w Polsce 20 października. Wczoraj nastąpił niewielki spadek liczby zachorowań. Jak wygląda sytuacja po upływie kolejnej doby?

Kiedy spadek zachorowań? Minister zdrowia odpowiada

Szef MZ Adam Niedzielski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News ocenił, kiedy nastąpi wypłaszczenie krzywej zachorowań. Jak powiedział:

Jeżeli te działania i te obostrzenia, które wprowadziliśmy, zaczną działać, to będziemy mieli najpierw do czynienia ze stopniowym spadkiem dynamiki wzrostu, a potem stopniową stabilizacją liczby zachorowań. Ale na pewno w tym tygodniu tego wypłaszczenia nie należy się spodziewać.

Jeżeli to wypłaszczenie będzie się pojawiało, to raczej myślimy tutaj o perspektywie dwóch tygodni, kiedy zaczną działać te obostrzenia, które są od soboty. Proszę pamiętać, że one nie działają z dnia na dzień, tylko raczej w perspektywie 10 dni, do dwóch tygodni.

Według ministra zdrowia, wiele zależy od postawy każdego z nas i tego, czy „będziemy utrzymywali dystans, nosili maseczki, przestrzegali obostrzeń”. Niedzielski dodał także, że obostrzenia „nie są wprowadzane, żeby ograniczyć naszą wolność, tylko żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19”.

Przypomnijmy, że od 10 października na terenie całej Polski obowiązuje strefa żółta, a w rejonach najbardziej dotkniętych epidemią – strefa czerwona. Oznacza to zaostrzenie restrykcji w całym kraju.

Koronawirus w Polsce 20 października

Wczoraj (19 października) w komunikacie poinformowano o 7 482 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To niewielki spadek liczby zachorowań od kilku dni. Jak wygląda sytuacja dzisiaj?

Póki co prognozy nie są optymistyczne. W ciągu ostatniej doby resort odnotował 9291 kolejnych osób chorych na Covid-19. Pacjenci pochodzą z województw:

– małopolskiego (1486),
– mazowieckiego (1282),
– wielkopolskiego (1186),
– śląskiego (895),
– podkarpackiego (667),
– łódzkiego (625),
– dolnośląskiego (567),
– pomorskiego (484),
– kujawsko-pomorskiego (446),
– świętokrzyskiego (312),
– opolskiego (307),
– lubuskiego (228),
– lubelskiego (219),
– zachodniopomorskiego (213),
– podlaskiego (209),
– warmińsko-mazurskiego (165).

Niestety, resort poinformował również o śmierci 9 pacjentów z Covid-19. 98 z nich miało choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 192 539/3 721 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: 300polityka.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować