×

Koronawirus w Polsce 20 lipca. Epidemia nie odpuszcza, wciąż przybywa chorych

Koronawirus w Polsce 20 lipca. Liczba dziennych przypadków zakażeń w kraju utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, więc o zakończeniu pandemii nie może być mowy. Mimo to polski rząd luzuje kolejne obostrzenia.

Prof. Simon o zachorowaniach w Polsce

Profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, mówił w Faktach po Faktach o statystykach dotyczących zachorowalności w Polsce. Bardzo niepokoją go najnowsze dane.
Jak powiedział:

Martwi mnie to, że nie jesteśmy w stanie na świecie zapanować nad tą epidemią w racjonalny sposób. Wirus w dalszym ciągu jest agresywny dla ludzi z wielochorobowością, starszych.

Według niego, jedynie 18-20 procent zakażonych wykazuje objawy kliniczne zakażenia:

Pozostali nie pójdą do lekarza. Jeżeli ktoś podaje, że jest dwieście, trzysta, pięćset przypadków, to ja to zawszę mnożę przez cztery, przez pięć i wydaje się to racjonalne. To nie mój wynalazek, to wiedza światowa.

Lekarz został zapytany też o drugą falę epidemii COVID-19. Czy mamy już z nią do czynienia?

Jest pierwsza, masywna fala tego zaskoczenia, braku przygotowania, ogromny brak rezerw i wprowadzenia opóźnionych, ale skutecznych restrykcji. (To) spowodowało spowolnienie rozszerzania się tego wszystkiego. Teraz, z powodu gwałtownych, głównie ekonomicznych (kwestii), poszerzono swobody obywatelskie i możliwość poruszania się.

Koronawirus w Polsce 20 lipca

Dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Pandemia więc nie mija, ale rząd podjął decyzję, by już od 17 lipca zostały poluzowane kolejne obostrzenia. Dotyczą one organizacji imprez masowych.

Wczoraj odnotowano 358 nowych zakażeń koronawirusem. Natomiast dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 279 przypadkach.

Dotyczą one województw:
śląskiego (55),
mazowieckiego (54),
małopolskiego (40),
wielkopolskiego (34),
podkarpackiego (22),
dolnośląskiego (22),
łódzkiego (16),
lubuskiego (10),
świętokrzyskiego (5),
podlaskiego (4),
opolskiego (4),
kujawsko-pomorskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (4),
zachodniopomorskiego (4),
pomorskiego (1).

Resort zdrowia poinformował także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby:

Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-K, 83-K Kraków, 80-M Zgierz, 85-K Spytajny. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W komunikacie MZ czytamy również, że:

Ze względu na zdublowany przez WSSE w Katowicach zgon osoby z dnia 17.07.2020, usuwamy go z wykazu.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 40 383/1 627 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 30 539 ozdrowieńców.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować