×

Koronawirus w Polsce 2 stycznia. Odnotowano duży spadek liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 2 stycznia: Nowy Rok przywitał nas 400 zgonami z powodu COVID-19 i 11 tys. nowych zakażeń. Ale nowy rok to także nowa afera, tym razem ze szczepionkami w roli głównej. Kto przyjął szczepionkę poza kolejnością i dlaczego? Jaki jest bilans ostatniej doby? Resort zdrowia przedstawił już najnowsze dane.

Po szczepionkę bez kolejki

Jakim cudem Leszek Miller dostał się do „grupy zero”? Ledwo ruszyła akcja szczepień w kraju, a już wybuchła pierwsza afera. Jak się okazuje, podział na grupy ma znaczenie dla przeciętnego obywatela, ale nie dla VIP-ów.

Przypomnijmy: tzw. Etap 0 obejmuje przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, a więc lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. Tymczasem okazuje się, że były premier Leszek Miller przyjął już szczepionkę, czym nie omieszkał się podzielić w mediach społecznościowych. Podobny post dodała aktorka i dyrektorka teatru Krystyna Janda. Tyle że ani Miller nie jest lekarzem, ani Janda pielęgniarką. I żadne z nich z pewnością nie należy do „grupy zero”.

Dotychczas pod czujnym okiem kamer zaszczepili się m.in. Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Każdy z nich jest nie tylko politykiem, ale i medykiem. Dlaczego szczepionkę przyjmują aktorzy i celebryci?

Wersja oficjalna brzmi: chodzi o to, by promować szczepienia wśród niezdecydowanych. Tyle że na liście poza Leszkiem Millerem i Krystyną Jandą z pewnością jest więcej znanych osób, a żadna z nich dotąd jakoś nie promowała szczepień. W dodatku sprawa nabrała rozgłosu dopiero wtedy, gdy informację o szczepieniu VIP-ów zaczęli przekazywać lekarze oraz dobrze poinformowane osoby. Celebryci ważniejsi niż na przykład seniorzy?

Jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM, które dokonały nadużycia interpretacyjnego organizując ustawione szczepienie dla grupy SWOICH wybrańców. Zleciłem NFZ pobranie wyjaśnień. Nie takie standardy powinna promować uczelnia

– twierdzi Niedzielski.

Ministerstwo zdrowia zapowiada kontrolę.

A jak wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce? Jak w ciągu doby zmieniły się statystyki zachorowań i zgonów z powodu Covid-29?

Koronawirus w Polsce 2 stycznia

Koronawirus nie odpuszcza również w 2021 roku. Resort zdrowia przedstawił najnowsze dane. W dzisiejszym raporcie czytamy, że mamy 6 945 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1046),
wielkopolskiego (915),
pomorskiego (787),
łódzkiego (604),
zachodniopomorskiego (538),
kujawsko-pomorskiego (471),
śląskiego (431),
dolnośląskiego (344),
warmińsko-mazurskiego (321),
małopolskiego (281),
lubelskiego (280),
podkarpackiego (217),
opolskiego (182),
podlaskiego (173),
lubuskiego (113),
świętokrzyskiego (98).

144 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W ciągu ostatniej doby zmarło 102 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 18 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 312 780/29 058 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować