×

Koronawirus w Polsce 2 października. Kolejny gigantyczny przyrost dobowy zakażeń

Koronawirus w Polsce 2 października. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych wzrostach ilości zakażeń COVID-19. Sytuacja w Polsce jest tragiczna i bardzo prawdopodobne, że w związku z tym czekają nas kolejne ograniczenia.

Wszystkich Świętych nie będzie?

Wczoraj w Polsce padł nowy, dzienny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło aż 1 967 zakażeń! Nowych przypadków przybywa w rekordowym tempie. Specjaliści uważają, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dzieci i młodzież, które zazwyczaj przechodzą COVID-19 w sposób bezobjawowy, zarażają osoby dorosłe.

Co gorsza, wirus zaczął mutować i przez to, coraz trudniejsze jest jego leczenie. W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemiologicznej, możemy się spodziewać, że tegoroczne święto Wszystkich Świętych będzie się nieco różniło od tego, co znamy do tej pory. Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska wypowiedział się wczoraj na temat możliwości wprowadzenia pewnych obostrzeń na 1 listopada, w związku z trwającą epidemią.

Rzeczywiście, za miesiąc będzie 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, kiedy Polacy gremialnie przemieszczają się po całym kraju, odwiedzają groby swoich najbliższych. Być może trzeba będzie ten ruch przemieszczania ograniczyć, ale to jeszcze jest przed nami. Musimy to na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść.

Na chwilę obecną nie zapadły jeszcze żadne, wiążące decyzje, ale można się spodziewać, że w tym roku odwiedziny cmentarzy i rodzin będą się nieco różniły od obchodów w latach ubiegłych.

To jest jeszcze do dyskusji, w tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Dzień Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych to czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze i podróżują po kraju. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem przypadkowej transmisji wirusa pomiędzy ludźmi oraz przenoszeniem go pomiędzy regionami. W tej sytuacji wydaje się niezbędne rozważenie np. zmniejszenia limitu osób, które w jednym czasie mogą znajdować się na cmentarzu lub wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy strefami.

Koronawirus w Polsce 2 października

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia podało informację o 2 292 nowych przypadkach koronawirusa. To największy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii.

Przypadki te dotyczą województw:
małopolskiego (282),
mazowieckiego (246),
pomorskiego (228),
podkarpackiego (218),
kujawsko-pomorskiego (218),
wielkopolskiego (196),
śląskiego (179),
łódzkiego (140),
zachodniopomorskiego (114),
dolnośląskiego (101),
lubelskiego (97),
podlaskiego (86),
warmińsko-mazurskiego (72),
opolskiego (56),
świętokrzyskiego (33),
lubuskiego (26).

W komunikacie MZ czytamy rówież o śmierci kolejnych 27 osób z Covid-19:

Z powodu #COVID19 zmarła 1 osoba (wiek-płeć, miejsce zgonu): 76-M Gdańsk.

Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-M Stare Kozłowice, 69-M Nowe Miszewo, 59-M, 78-M Ostróda, 93-K, 87-M Łódź, 72-K Zielona Góra, 87-K Cieszyn, 79-M, 79-M Racibórz, 76-M Wrocław, 69-M Sanok, 83-M, 61-M, 60-M, 54-K, 79-M Poznań, 89-M Kraków, 88-M, 59-M Gdańsk, 48-M Lublin, 82-M, 58-M, 62-M, 86-M, 64-M Puławy.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 95 773/2 570 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować