×

Koronawirus w Polsce 19 stycznia. Hotele wznowiły swoją działalność mimo zakazu

Koronawirus w Polsce 19 stycznia. Dzienna ilość zakażeń nadal jest dość niska. Przedsiębiorcy zgodnie z zapowiedziami wznowili działalność. Czy spotkają ich za to konsekwencje prawne?

Hotele już działają

Od wielu tygodni prawnicy alarmują, że zakaz działalności gospodarczej wprowadzony w oparciu o rozporządzenie nie ma mocy prawnej. W związku z tym na Podhalu powstał ruch Góralskie Veto, zmierzający do przywrócenia funkcjonowania restauracji, wyciągów narciarskich oraz hoteli. Ilość osób, które zdecydowały się przyłączyć do lokalnej inicjatywy jest imponująca. Widząc, że dalsze zamknięcie biznesów niechybnie doprowadzi do upadku finansowego, przedsiębiorcy z pozostałych regionów również włączyli się w akcję. Zgodnie z zapowiedziami, otworzyli swoje biznesy. Na facebookowej stronie Góralskiego Veta możemy przeczytać, że m.in. stok narciarski w Białce Tatrzańskiej znów działa. Za 3 dni otworzy się także działający w miejscowości, luksusowy hotel Bania.

Przypomnijmy, że zgodnie z planami rządu do 17 stycznia miała trwać tzw. kwarantanna narodowa, obejmująca m.in. zakaz organizowania imprez i spotkań powyżej 5 osób, ograniczenie działalności galerii handlowych, restauracji, hoteli oraz siłowni i klubów fitness. Pomimo niewielkich dziennych przyrostów zakażeń, obostrzenia zostały przedłużone do 31 stycznia. 

Polacy mają dość niesprawiedliwości

Nastroje panujące w społeczeństwie są coraz bardziej nerwowe. Ludzie nie chcą dłużej być ofiarami niesprawiedliwości. Widząc jak rządzący ignorują ustanowione przez siebie zalecenia sanitarne i wbrew przepisom nie noszą maseczek ochronnych, Polacy tracą cierpliwość. Przedsiębiorcy nie chcą dłużej żyć w niepewności. Nie wiadomo przecież, czy zakaz działalności gospodarczej nie zostanie znów przedłużony w lutym.

Wczoraj na Podhalu wznowiła działalność połowa firm z branży turystycznej. Przewodniczący góralskiej inicjatywy, Sebastian Pitoń powiedział, że to ostatni moment na ratowanie biznesów przed bankructwem.

To jest dla nas ostatnia szansa, by wyjść z tych kłopotów cało. Chcę potwierdzić, że Podhale otwiera się od najbliższego poniedziałku

Koronawirus w Polsce 19 stycznia

W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 835 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (683),
– kujawsko-pomorskiego (438),
– wielkopolskiego (413),
– pomorskiego (411),
– zachodniopomorskiego (392),
– śląskiego (368),
– warmińsko-mazurskiego (354),
– dolnośląskiego (311),
– łódzkiego (275),
– lubelskiego (266),
– małopolskiego (234),
– podkarpackiego (188),
– podlaskiego (126),
– opolskiego (95),
– lubuskiego (85),
– świętokrzyskiego (77).

Z powodu #COVID19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 231 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣ 4️⃣4️⃣3️⃣ 8️⃣0️⃣4️⃣/33 698 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij