×

Koronawirus w Polsce 19 sierpnia. Kolejny gigantyczny wzrost zachorowań

Koronawirus w Polsce 19 sierpnia. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje odnośnie zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. Resort przygotował także plan, który ma pomóc w walce z drugą falą koronawirusa.

Jak będziemy walczyć z koronawirusem?

Głównym założeniem Ministerstwa Zdrowia jest to, że lekarze rodzinni w ramach teleporady będą wysyłać pacjentów na test w kierunku COVID-19. Dodatkowo w każdym szpitalu powiatowym zostanie stworzony oddział dla zakażonych koronawirusem.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli podczas rozmowy z lekarzem będziemy skarżyć się na gorączkę czy duszności, wtedy niemal na pewno zostaniemy skierowani na test na COVID-19. Jak powiedział w rozmowie RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

Wcześniej będzie wywiad, który będzie punktowany, po uzyskaniu pewnych punktów pacjent będzie z automatu kierowany na test. Do tej pory tego nie było, rola lekarza rodzinnego jest nie do przecenienia.

Polityk podkreśla, że chodzi przede wszystkim o jak najszybsze zaopiekowanie się pacjentem z COVID-19 już na etapie jego pobytu w szpitalu:

Chcemy tak zrobić, bo nie wiemy, jakie będzie nasilenie drugiej fali, bardzo ważną rolę będzie pełnić tu lekarz rodzinny.

Lekarze rodzinni uważają, że plan resortu to dobry kierunek. Mają jednocześnie wątpliwości, czy wystarczy testów. Inne ich postulaty to m.in.: więcej nowoczesnych narzędzi do diagnozowania pacjentów na odległość (na przykład do osłuchiwania chorego na odległość), oraz łatwiejsze zapisywanie się na teleporadę.

Według nich może się to okazać niezbędne, aby zrealizować narodową strategię przed drugą falą epidemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce 19 sierpnia

Podczas gdy krzywa zachorowań w naszym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podaje się do dymisji. Zaledwie dzień wcześniej o swojej rezygnacji z funkcji wiceministra resortu poinformował Janusz Cieszyński. Czy to odpowiedni czas na takie decyzje?

Zwłaszcza, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 735 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą województw:

– śląskiego (160),
– małopolskiego (140),
– mazowieckiego (126),
– pomorskiego (60),
– wielkopolskiego (43),
– podkarpackiego (33),
– łódzkiego (31),
– dolnośląskiego (31),
– lubelskiego (28),
– warmińsko-mazurskiego (21),
– kujawsko-pomorskiego (17),
– zachodniopomorskiego (13),
– opolskiego (12),
– podlaskiego (8),
– lubuskiego (8),
– świętokrzyskiego (4).

Resort z przykrością poinformował także o śmierci kolejnych 17 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 58 611 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 913 to osoby zmarłe).

Źródła: www.rmf24.pl, fakty.interia.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować