×

Koronawirus w Polsce 19 lipca. Nowe ognisko zakażeń w kolejnym województwie

Koronawirus w Polsce 19 lipca. Epidemia COVID-19 nie daje za wygraną. Tymczasem za granicą lada chwila rozpocznie się druga fala zachorowań. Pojawiają się już pierwsze sygnały świadczące o tym, że się zbliża.

Druga fala zachorowań

W dyskusji na temat przewidywanego rozwoju epidemii koronawirusa na świecie bardzo często mówi się o drugiej fali zakażeń, która ma nadejść wraz z jesienią. Podczas gdy w znacznej części krajów europejskich odnotowuje się spadki liczby zachorowań, w Polsce z dnia na dzień przybywa chorych.

W związku z tym, pojawiają się przypuszczenia, że w naszym kraju model rozwoju epidemii przyjmie zupełnie inny kształt. Tym samym, nie dojdzie do rozdzielenia na pierwszą i drugą falę, lecz liczba zakażeń przez cały czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie.

Druga fala zachorowań zaczyna już dawać o sobie znać we Włoszech. Przed dwoma dniami Ministerstwo Zdrowia i krajowy Instytut Zdrowia przypomniał o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego. W raporcie włoskich specjalistów można przeczytać, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni miał miejsce wzrost infekcji.

Konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu ostrożności i dalsze wzmocnienie aktywności polegającej na testach i monitoringu po to, by na wczesnym etapie zidentyfikować wszystkie możliwe ogniska zakażeń. W przeciwnym razie w najbliższych tygodniach możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji i znacznym wzrostem liczby przypadków w kraju.

Wskaźnik zakaźności we Włoszech wynosi obecnie 1,01. Oznacza to, że wzrósł minimalnie ponad poziom sugerujący, że epidemia słabnie. Najwyższy wskaźnik utrzymuje się w Wenecji Euganejskiej i wynosi 1,6. W Lacjum i Toskanii wskaźnik przyjmuje wartość 1,2, a w Lombardii – 1,14.

Koronawirus w Polsce 19 lipca

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 339 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dziś sytuacja ma się jeszcze gorzej. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 358 nowych zachorowań na COVID-19. Dotyczą one województw:
małopolskiego (115; w tym nowe ognisko zachorowań w Placówce Opieki Całodobowej w powiecie bocheńskim),
śląskiego (55),
mazowieckiego (47),
łódzkiego (36),
lubuskiego (25),
wielkopolskiego (21),
podkarpackiego (17),
dolnośląskiego (9),
opolskiego (8),
lubelskiego (7),
świętokrzyskiego (6),
pomorskiego (4),
kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3),
warmińsko-mazurskiego (2).

Niestety powiększył się także bilans zgonów spowodowanych chorobami współistniejącymi. Zmarło 6 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Jak podaje resort zdrowia w mediach społecznościowych:

Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 55-M Warszawa, 91-M Radom, 82-M, 83-M, 59-M, 87-M Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Od początku epidemii COVID-19 w Polsce odnotowano łącznie 40 104 zakażeń koronawirusem, w tym 1 624 zgonów.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować