×

Koronawirus w Polsce 19 grudnia. Trzecia fala epidemii zbliża się nieuchronnie

Koronawirus w Polsce 19 grudnia. Dzienna ilość zakażeń uległa wyraźnej stabilizacji, ale nie oznacza to, że możemy spać spokojnie. Wysokie, dobowe przyrosty zakażeń zwiastują potężną, trzecią falę epidemii.

Trzecia fala będzie silniejsza

Naukowcy nie mają wątpliwości, że każda kolejna fala epidemii COVID-19 będzie coraz większa i pociągnie za sobą śmierć kolejnych milionów ludzi. Już druga fala pokazała nam do czego może doprowadzić obciążenie systemu opieki zdrowotnej przez pacjentów zakażonych koronawirusem. Ciągłe skupienie na COVID-19 oraz przestrzeganiu reżimu sanitarnego sprawiło, że wielu chorych cierpiących na pozostałe schorzenia, nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Wraz z nastaniem trzeciej fali, ten problem jeszcze bardziej się pogłębi.

W krajach, które już zmagają się z kolejnym uderzeniem epidemii jest to bardzo widoczne. W Wielkiej Brytanii umierają młodzi ludzie, ponieważ nie mają możliwości wykonywania badań profilaktycznych. Z kolei w Niemczech liczba zmarłych na COVID-19 jest tak duża, że władze nie wiedzą, co robić ze zwłokami.

Za dużo zwłok

Trzecia fala daje się już we znaki Niemcom. W Hanau pod Frankurtem liczba zmarłych na COVID-19 jest tak duża, że władze podjęły decyzję o przechowywaniu ich zwłok w kontenerach transportowych. Portal telewizji SkyNews twierdzi, że kostnice szpitalne są już przepełnione. Urzędniczka odpowiedzialna za cmentarze i krematoria w Hanau wyjaśnia, dlaczego brakuje miejsc.

Jeśli ktoś umiera i w szpitalu nie ma miejsca, ciało jest umieszczane w tym kontenerze, gdzie przez krótki czas oczekuje na pochówek.

W kontenerze pełniącym rolę chłodni jest miejsce na 25 ciał. W chwili obecnej znajdują się w nim zwłoki dwóch zmarłych osób, ale prawdopodobnie z czasem będzie ich przybywać.

Rządowy Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha poinformował wczoraj o 33 777 nowych zakażeniach koronawirusem. Od początku epidemii w Niemczech na COVID-19 zachorowało już 1,44 mln osób.

Koronawirus w Polsce 19 grudnia

W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 267 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
mazowieckiego (1383),
wielkopolskiego (1197),
kujawsko-pomorskiego (1114),
pomorskiego (1040),
zachodniopomorskiego (974),
śląskiego (803),
łódzkiego (762),
warmińsko-mazurskiego (707),
lubelskiego (650),
dolnośląskiego (593),
lubuskiego (407),
małopolskiego (391),
podkarpackiego (366),
podlaskiego (341),
opolskiego (222),
świętokrzyskiego (164).

153 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jak czytamy w komunikacie MZ, w ciągu ostatniej doby zmarło 483 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 108 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 375 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 194 110 / 25 254 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij