×

Koronawirus w Polsce 18 maja. Ile jest nowych przypadków zachorowań?

Koronawirus w Polsce 18 maja: resort zdrowia podał właśnie najnowsze dane, dotyczące kolejnych przypadków zachorowań oraz ofiar śmiertelnych COVID-19. Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju?

Nadal najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku.

Koronawirus w Polsce – aktualne dane

Liczba zachorowań w Polsce rośnie każdego dnia. Nawet gdy media informują o tendencji spadkowej w kwestii nowej liczby zachorowań, nie trwa ona długo. Już po 2 lub 3 dniach, ponownie odnotowujemy spory wzrost.

Jak poinformowało dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia, jest 217 nowych przypadków zakażeń, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Najwięcej, bo 163 ponownie odnotowano na Śląsku. Pozostałe zakażenia dotyczą województw:

– dolnośląskiego (26),
– świętokrzyskiego (11),
– lubelskiego (7),
– wielkopolskiego (3),
– opolskiego (3),
– zachodniopomorskiego (2),
– małopolskiego (1),
– podlaskiego (1).

Tym samym, liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 18 746. Niestety, są również kolejne ofiary śmiertelne. To 53-letnia kobieta z Starachowic, 69-letnia kobieta z Tych, 91-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna z Łańcut.

Oznacza to, że z powodu COVID-19, w kraju zmarło już 929 osób.

Od dzisiaj trzeci etap znoszenia obostrzeń

18 maja to dzień, w którym wchodzą w życie zmiany związane z trzecim etapem odmrażania gospodarki. Co nas czeka w związku z tym?

Jedną z największych i najbardziej wyczekiwanych zmian, jest otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już teraz pojawiają się informacje, że terminy znikają jak świeże bułeczki. Warto jednak pamiętać, że wizyty będą odbywać się na szczególnych zasadach – od dzisiaj nie można oczekiwać w poczekalni, każdy musi przyjść na umówioną wcześniej godzinę. Wizyty można umawiać jedynie telefonicznie. Fryzjerzy i kosmetyczki muszą pracować z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w grę wchodzi poprzedzające wizytę wypełnianie ankiety na temat samopoczucia klienta, a także pomiar temperatury.

Od 18 maja otwarte zostają również restauracji i ogródki restauracyjne, a także „wyspy” w galeriach handlowych. Powraca możliwość korzystania z otwartych boisk, hal i sal sportowych. Uczelnie artystyczne wznawiają próby i ćwiczenia, a szkoły policealne wracają do zajęć praktycznych.

Przypomnijmy: od wczoraj (17 maja) w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele może przebywać jeden uczestnik nabożeństwa na 10 metrów kwadratowych budynku. Zwiększa się także limit pasażerów w transporcie publicznym.

Jak czytamy na stronie rządu, „całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju”. O kolejnych zmianach usłyszymy jednak prawdopodobnie za 2 tygodnie.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować