×

Koronawirus w Polsce 18 lutego. Dramatyczny wzrost liczby zakażeń i zgonów

Koronawirus w Polsce 18 lutego: liczba zakażeń w kraju przekroczyła już 1,5 mln. Na szczęście przybywa również zaszczepionych osób, ale niektórych… wypchnięto z kolejki. Zdaniem ekspertów takie posunięcie może się skończyć tragicznie.

Przewlekle chorzy wypchnięci z kolejki

Wskaźnik szczepień rośnie. Dotychczas w Polsce wykonano 2 230 117 szczepień. Ale gdy jedni zyskują prawo do zaszczepienia się, inni wypadają z kolejki.

Zgodnie z harmonogramem ustalonym w rządowym rozporządzeniu z 14 stycznia 2021 r., osoby przewlekle chore poniżej 60. roku życia odesłano do kolejki za prokuratorów, policjantów, żołnierzy czy agentów służb. Ta decyzja wywołała falę oburzenia, ponieważ dla wielu osób z przewlekłymi chorobami gra toczyła się o najwyższą stawkę – życie.

Rządzący obiecali „naprawić błąd”. Dworczyk poinformował, że przewlekle chorzy poniżej 60 r.ż. otrzymają szczepionkę zaraz po seniorach w wieku powyżej 60 lat, a przed nauczycielami, służbami mundurowymi czy prokuratorami. Ale na zapowiedziach się skończyło.

29 stycznia okazało się, że zaledwie część przewlekle chorych może liczyć na wcześniejsze szczepienie. Z kolejki wypchnięto m.in. wielu chorych na nowotwory, w tym na nowotwory krwi, czyli osoby z zaburzoną odpornością, dla których zakażenie się koronawirusem może oznaczać najgorsze…

Prof. Wiesław Jędrzejczak, były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, w rozmowie z Onetem podkreśla, że ta decyzja może mieć fatalne skutki.

Powód jest oczywisty. U takich chorych wirus może łatwiej zmutować, bo oni nie są w stanie całkowicie go wyeliminować z organizmu. A im dłużej wirus przebywa w jednym organizmie, tym może być groźniejszy, bo wykształci sobie taką mutację, którą trudniej będzie pokonać. W efekcie może nam grozić „sukces” w postaci stworzenia nowej, polskiej mutacji koronawirusa. Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć, z jakiego powodu chorych na nowotwory krwi wykluczono z I etapu szczepień

– mówi Jędrzejczak.

A jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce?

Koronawirus w Polsce 18 lutego

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj w mediach społecznościowych raport, z którego wynika, że mamy 9 073 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1633),
pomorskiego (807),
warmińsko-mazurskiego (774),
kujawsko-pomorskiego (762),
śląskiego (725),
wielkopolskiego (709),
dolnośląskiego (544),
podkarpackiego (487),
zachodniopomorskiego (428),
małopolskiego (427),
lubuskiego (384),
lubelskiego (326),
łódzkiego (311),
podlaskiego (265),
świętokrzyskiego (201),
opolskiego (160).

130 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 273 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 229 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 614 446 / 41 582 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować