×

Koronawirus w Polsce 18 listopada. Odnotowaliśmy ponad 600 zgonów

Koronawirus w Polsce 18 listopada. We wtorek resort zdrowia odnotował niewielki spadek liczby zakażeń koronawirusem. Czy dzisiaj również przekazano dobre wieści?

Minister zdrowia: „Sytuacja się stabilizuje”

We wtorek (17 listopada) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 152 przypadkach zachorowań na COVID-19. Po raz kolejny mamy niewielki spadek liczby zakażeń koronawirusem. W ocenie Adama Niedzielskiego, „sytuacja się stabilizuje”:

W bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tys., a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo. Malejąca liczba badań to też sygnał, że sytuacja się poprawia.

Według szefa MZ, spadek zawdzięcza się wprowadzonym dwa tygodnie temu obostrzeniom, m.in. chodzi o zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych:

Możemy sobie nawzajem pogratulować. Ten poziom odpowiedzialności społecznej zdecydowanie się poprawił. Chciałem przypomnieć, że dwa tygodnie temu podejmowaliśmy bardzo trudną decyzję o zamknięciu cmentarzy. Dziś mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań. Co byłoby, gdyby te decyzje nie zostały podjęte?

Niedzielski przestrzegł jednak, że „pandemia już kilka razy nas zaskoczyła”:

Miejmy nadzieję, że teraz nas zaskoczy pozytywnie, to znaczy, że te spadki rzeczywiście będą miały miejsce w najbliższym czasie i będzie to systematyczne zmniejszanie liczby zakażeń, szczególnie biorąc pod uwagę, że w zasadzie ten czas obowiązywania regulacji, które wprowadziliśmy tydzień temu, tak naprawdę wskazuje, że dopiero teraz one powinny przekładać się na spadek liczby zachorowań.

Koronawirus w Polsce 18 listopada

W ciągu ostatniej doby odnotowano 19 883 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (3340),
– śląskiego (2214),
– dolnośląskiego (2091),
– małopolskiego (1608),
– pomorskiego (1313),
– wielkopolskiego (1174),
– łódzkiego (1154),
– zachodniopomorskiego (1146),
– świętokrzyskiego (870),
– opolskiego (861),
– kujawsko-pomorskiego (854),
– warmińsko-mazurskiego (788),
– podkarpackiego (777),
– lubelskiego (627),
– lubuskiego (586),
– podlaskiego (480).

Z powodu #COVID19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 491 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 772 823/11 451 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.onet.pl, www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować