×

Koronawirus w Polsce 17 września. Stosunek Polaków do epidemii uległ zmianie

Koronawirus w Polsce 17 września. Epidemia COVID-19 trwa w najlepsze. Ministerstwo Zdrowia podaje dane na temat nowych przypadków zakażeń i zapowiada refundację szczepień przeciwko koronawirusowi. Polacy jednak zmieniają stosunek do sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie.

Zmiana nastawienia do epidemii

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce minęło już ponad pół roku. W tym czasie stosunek Polaków do COVID-19 niejednokrotnie ulegał zmianom. Począwszy od wszechogarniającego strachu i wykupywania zapasów żywności, przez gorliwe deklaracje wsparcia dla medyków, na protestach przeciwko noszeniu maseczek kończąc.

W miarę upływu czasu i narastającego zmęczenia zmienia się percepcja zjawiska epidemii przez Polaków, czego dowodem była manifestacja w Warszawie. W ubiegły weekend w stolicy odbył się protest przeciwników zasłaniania ust i nosa. Zdaniem protestujących pandemia, to nic innego jak światowy spisek, w który zaangażowani są Bill Gates i WHO.

Grupa tzw. anty covidian w mediach społecznościowych liczy już ponad 114 000 ludzi i wciąż się rozrasta. Należą do nich m.in. były kandydat na prezydenta Polski Paweł Tanajno, lider Konfederacji Grzegorz Braun czy piosenkarz Ivan Komarenko. Osoby negujące COVID-19 uważają też, że zapowiadane przez rząd szczepienia na koronawirusa mogą wyrządzić ludziom wielką szkodę, ponieważ nie zostały jeszcze odpowiednio przebadane i nie sposób przewidzieć skutków ubocznych.

Koronawirus w Polsce 17 września

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że już w marcu mogą nastąpić pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19.

Szczepionka to jest kwestia wiosny i to wiosny niezbyt wczesnej, czyli mówimy tu marzec, kwiecień. Jeśli nie zadzieją się żadne nieprzewidziane sytuacje w systemie testowania szczepionki, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli się na wiosnę zaszczepić.

Póki co, nie wiadomo, jak długo potrwa epidemia i czy szczepienia Polaków rzeczywiście będą niezbędne, biorąc pod uwagę stosunkowo małą ilość zakażeń w kraju w stosunku do sytuacji w np. Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii czy Francji. A jak wygląda u nas obecnie sytuacja?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś aż o 837 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
mazowieckiego (168),
pomorskiego (134),
małopolskiego (124),
wielkopolskiego (74),
śląskiego (64),
podkarpackiego (41),
zachodniopomorskiego (41),
łódzkiego (41),
świętokrzyskiego (32),
warmińsko-mazurskiego (29),
dolnośląskiego (25),
podlaskiego (23),
opolskiego (19),
kujawsko-pomorskiego (15),
lubuskiego (4),
lubelskiego (3).

W dodatku, jak informuje resort zdrowia, odnotowano aż 16 kolejnych zgonów wśród osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 81-M, 85-K, 68-M, 51-M Kraków, 76-M, 66-M, 72-M Zgierz, 89-K Bystra, 58-M Tychy, 74-K Wrocław (mieszkanka woj. śląskiego), 82-K Łańcut, 84-M Kielce, 73-M, 75-M, 63-K, 86-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 76 571/2 253 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować