×

Koronawirus w Polsce 17 stycznia. Wstrzymano transport szczepionek

Koronawirus w Polsce 17 stycznia: wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakażeniu ponad 7 tys. osób i zgonach 369 pacjentów. A jak jest dzisiaj? Znamy już dane z najnowszego raportu.

Wstrzymany transport szczepionek

Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek dla Europy: taka wiadomość zaskoczyła ostatnio wszystkich. Jak poinformował norweski Instytut Zdrowia Publicznego, producentowi chodzi o to, aby zwiększyć produkcję preparatu do 2 mld dawek (jest to o 700 mln więcej niż zakładano na początku), ale dopiero od końca lutego. A co teraz?

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zamiast spodziewanych 43,8 tys. dawek otrzymał jedynie 36 tys. Europa, która stara się zaszczepić jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie, musi cierpliwie czekać. Pfizer tłumaczy się koniecznością wykonania remontu w fabryce. Warto dodać, że według danych z agencji AFP, liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek 30 milionów.

Ta decyzja ma również wpływ na przyszłotygodniowe szczepienia w Polsce.

Wstrzymujemy przyszłotygodniowy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw szczepionek

– przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, cytowany przez Polsat News.

Ale to nie oznacza, że planowane szczepienia się nie odbędą. Tak jak wcześniej zakładano, 50 tys. dawek trafi wkrótce do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów. Pozostaje jednak pytanie, co dalej. Jeżeli Pfizer zmieni zdanie lub prace remontowe się przeciągną, możliwe, że szczepienia preparatem Pfizera utkną w martwym punkcie.

Jeśli spełnią się deklaracje firmy Pfizer, czyli będzie to jednodniowe obniżenie dostaw, uda nam się rozwiązać ten problem, opóźniając nieco, być może o niecały tydzień szczepienia w grupie zero

– zapowiada Dworczyk.

Do tej pory w Polsce zaszczepiono ponad 430 tys. osób.

Koronawirus w Polsce 17 stycznia

Dzieci stopniowo wracają do szkół, tymczasem sytuacja epidemiczna w kraju nadal jest daleka od optymistycznej. W dzisiejszym raporcie resortu zdrowia czytamy o 6 055 nowych zakażonych. Pochodzą oni z województw:

– wielkopolskiego (826),
– mazowieckiego (816),
– kujawsko-pomorskiego (658),
– pomorskiego (603),
– śląskiego (408),
– łódzkiego (351),
– zachodniopomorskiego (324),
– lubelskiego (318),
– dolnośląskiego (302),
– warmińsko-mazurskiego (287),
– lubuskiego (247),
– małopolskiego (225),
– podkarpackiego (177),
– świętokrzyskiego (125),
– podlaskiego (121),
– opolskiego (99).

Z powodu #COVID19 zmarło 37 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣ 4️⃣3️⃣5️⃣ 5️⃣8️⃣2️⃣/33 355 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij