×

Koronawirus w Polsce 17 lipca. Chorych przybywa, a rząd luzuje obostrzenia

Koronawirus w Polsce 17 lipca. Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wciąż rośnie. Nieustannie słyszy się o wybuchu kolejnych ognisk. Tymczasem rząd luzuje obostrzenia. Dotyczą one imprez masowych.

Koronawirus w Polsce 17 lipca

Od dzisiaj (17 lipca) przywrócono możliwość organizowania imprez masowych i plenerowych. Jest to kolejne luzowanie obostrzeń przez rząd w ramach „odmrażania gospodarki”. Ta decyzja nie spodobała się prof. Krzysztofowi Simonowi, który stwierdził, że „to jest idiotyzm”.

Czy luzowanie kolejnych obostrzeń to dobre posunięcie ze strony rządu? Wystarczy spojrzeć na codzienny raport Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia odnotowuje się niemal 300 nowych przypadków zakażeń. W dzisiejszym komunikacie czytamy o kolejnych 353 pacjentach z COVID-19.

Nowe przypadki dotyczą województw:

– śląskiego (86),
– małopolskiego (70),
– wielkopolskiego (46),
– mazowieckiego (36),
– łódzkiego (30),
– podkarpackiego (18),
– lubuskiego (17),
– lubelskiego (11),
– świętokrzyskiego (10),
– dolnośląskiego (8),
– pomorskiego (8),
– warmińsko-mazurskiego (5),
– opolskiego (4),
– podlaskiego (4).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowano także o śmierci kolejnych 8 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 39 407 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 612 to osoby zmarłe).

Państwa obu Ameryk nie radzą sobie z pandemią

USA wciąż pozostaje na niechlubnym, pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę zakażonych. Obecnie wynosi ona 3,6 mln wszystkich przypadków, a śmierć z powodu choroby poniosło 141 tys. pacjentów. Amerykanie zmagają się z pandemią, a zamieszki po śmierci George’a Floyda wciąż trwają. Według badań zawartych w dokumencie National Bureau of Economic Research:

Nasze ustalenia wskazują, że uczestników protestów, którzy nie trzymali się zasad dystansu społecznego, było mniej niż tych, którzy zostali w domach lub unikali miejsc publicznych.

Jednakże analizując statystyki zachorowalności, widać mocną tendencję wzrostową przez ostatnie tygodnie. Wiceprezydent Mike Pence kilka dni temu ocenił, że pomimo tendencji wzrostowej, „osiągnięty został postęp” w zwalczaniu pandemii.

Ciężką sytuację ma także Brazylia. Tamtejsza ochrona zdrowia ma ogromne problemy z zaopatrzeniem, a chorych ciągle przybywa. Obecnie wszystkich zdiagnozowanych jest ponad 2 miliony przypadków. Z powodu choroby zmarło 76 tys. osób. COVID-19 dostał się także na najwyższe szczeble władzy, albowiem prezydent Brazylii Jair Bolsonaro także jest zakażony koronawirusem.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, noizz.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować