×

Koronawirus w Polsce 16 października. Padł kolejny rekord zakażeń?

Koronawirus w Polsce 16 października. Wczoraj znów padł gigantyczny rekord zakażeń w kraju. Z dnia na dzień dramatycznie wzrasta też liczba ofiar śmiertelnych. Jak wygląda sytuacja po upływie kolejnej doby?

Jak rząd chce walczyć z pandemią?

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej (15 października) konferencji prasowej przedstawił strategię rządu na walkę z Covid-19:

Mamy jasno wyznaczone zadania i cele, mamy jasne procedury działania. Pandemia to realne niebezpieczeństwo. Niech to zagrożenie będzie okazją do bliższej współpracy. Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków, szczególnie osób starszych. Drugi cel to zapewnienie właściwego funkcjonowania służby zdrowia, całego naszego systemu służby zdrowia, jej wydajności. To jest bardzo ważne zadanie. Utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy – to trzeci cel strategiczny.

Zdaniem Morawieckiego powinniśmy wrócić do zalecenia „zostań w domu” i zacząć pilniej przestrzegać odpowiednich obostrzeń:

Przestaliśmy się dystansować jedni od drugich. Według obiektywnych danych znów powróciliśmy do dużej mobilności społecznej. Izolacja, ale i pomoc dla ludzi starszych, będzie decydowała o sukcesie naszych działań. To, w jakim miejscy znajdujemy się w zakresie walki z koronawirusem, zależy od tego, co działo się tydzień, dwa, trzy tygodnie temu. Chcemy wrócić do zalecenia „zostań w domu”.

Od soboty (17 października) w strefie czerwonej znajdzie się aż 152 powiatów, w tym największe miasta. Zapowiedziano także mały lockdown w Polsce. Oznacza to, że obowiązywać będą nowe obostrzenia m.in. limity pasażerów w komunikacji miejskiej.

Koronawirus w Polsce 16 października

Wczoraj (15 października) w komunikacie poinformowało o 8 009 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To znów największa liczba od początku epidemii w naszym kraju. Jak wygląda sytuacja dzisiaj?

Póki co prognozy nie są optymistyczne. W ciągu ostatniej doby resort odnotował 7 705 kolejnych osób chorych na Covid-19. Pacjenci pochodzą z województw:

– małopolskiego (1105),
– mazowieckiego (911),
– śląskiego (769),
– łódzkiego (648),
– wielkopolskiego (592),
– podkarpackiego (563),
– pomorskiego (547),
– kujawsko-pomorskiego (470),
– dolnośląskiego (441),
– świętokrzyskiego (314),
– zachodniopomorskiego (311),
– lubelskiego (284),
– opolskiego (221),
– podlaskiego (201),
– warmińsko-mazurskiego (181),
– lubuskiego (147).

Niestety, resort poinformował również o śmierci 12 pacjentów z Covid-19. 120 z nich miało choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 157 608/3 440 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować