×

Koronawirus w Polsce 15 lutego. Dworczyk straszy przywróceniem obostrzeń

Koronawirus w Polsce 15 lutego. Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 41 tys. Ale o tym, że takie liczby niewielu już poruszają, świadczy chociażby weekendowy najazd turystów na Zakopane i imprezy na Krupówkach. Możliwe, że ta sytuacja skończy się powrotem restrykcji.

Najazd turystów na Zakopane

Po otwarciu galerii handlowych przyszła kolej na hotele, stoki narciarskie, teatry, kina, filharmonie i baseny. Kolejne miały być m.in. restauracje, przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi rządu. Jednak może się okazać, że ostatni weekend wszystko zmieni.

W ostatnich dniach Zakopane przeżyło najazd turystów. Nie tylko z powodu poluzowania restrykcji, ale i ze względu na Walentynki oraz konkurs skoków narciarskich.

Wieczorami Krupówki przemieniały się w imprezownie i można było pomyśleć, że to sylwester. Zakopiańczycy spodziewali się tłumu ludzi po otwarciu hoteli i stoków, ale takiego obrotu spraw chyba nikt nie przewidział. Poluzowanie obostrzeń sprawiło, że turystom puściły hamulce. Hałas, brak maseczek, brak dystansu, nadmiar alkoholu… policja interweniowała kilkaset razy. Skarżyli się mieszkańcy miasta, którzy mieli dość zachowania turystów.

Noc z piątku na sobotę dla zakopiańskich policjantów była bardzo ciężka. Mieliśmy mnóstwo interwencji związanych z najazdem turystów. Zaangażowane były wszystkie patrole

– przekazał rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek, cytowany przez serwis RMF FM.

Również burmistrz Zakopanego przyznał, że sytuacja wymknęła się spod kontroli i nie może się to powtórzyć.

Dworczyk straszy obostrzeniami

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Szef KPRM Michał Dworczyk, na antenie RMF FM skomentował weekendowy najazd turystów w ostrych słowach i przyznał, że to może się zakończyć przywróceniem obostrzeń.

Ta sytuacja jest wyrazem absolutnego braku odpowiedzialności. Obostrzenia zostały zniesione na okres dwóch tygodni i mogą wrócić. Takie zdarzenia stwarzają realne zagrożenia, że zarażeń będzie więcej

– powiedział Dworczyk. I dodał:

Według mojej wiedzy policja interweniowała, było kilkaset upomnień i mandatów. Dla mnie to było zaskoczenie, bo do tej pory Polacy przestrzegali obostrzeń.

Koronawirus w Polsce 15 lutego

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje dotyczące nowych zakażeń koronawirusem. Jak wynika z raportu, w ciągu ostatniej doby odnotowano 2 543 nowych i potwierdzonych przypadków z województw:
mazowieckiego (473),
pomorskiego (344),
podkarpackiego (211),
kujawsko-pomorskiego (197),
dolnośląskiego (167),
wielkopolskiego (157),
śląskiego (146),
warmińsko-mazurskiego (140),
małopolskiego (115),
zachodniopomorskiego (111),
lubuskiego (77),
łódzkiego (74),
lubelskiego (61),
podlaskiego (59),
świętokrzyskiego (59),
opolskiego (40).

112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 25 osób z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 20 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 591 497/40 832 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować