×

Koronawirus w Polsce 15 lipca. Padł kolejny rekord dotyczący Covid-19

Koronawirus w Polsce 15 lipca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące liczby kolejnych zakażeń. Prawdopodobne, że mogło do nich dojść podczas wyborów prezydenckich. Jednak póki co, ujawniono inne ogniska koronawirusa.

Koronawirus w Polsce 15 lipca

Organizacja tegorocznych wyborów prezydenckich od początku budziła wiele kontrowersji. Ze względu na trwającą w Polsce od początku marca epidemię, obawiano się, że podczas głosowania może dojść do masowych zakażeń koronawirusem. Na razie trudno jeszcze określić, ile osób zakaziło się COVID-19 w ubiegłą niedzielę, ponieważ minęły dopiero 3 dni, tymczasem pierwsze objawy koronawirusa mogą o sobie znać nawet 14 dni od dnia zakażenia. Nie można więc wykluczyć, że w długich kolejkach, które ustawiały się w oczekiwaniu na wejście do lokali wyborczych nie doszło do ewentualnych zakażeń.

Wczoraj w Polsce odnotowano 267 przypadków koronawirusa. Dziś rano z kolei, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 264 kolejnych zakażeniach w Polsce. Dotyczą one województw:
śląskiego (90),
małopolskiego (43),
łódzkiego (31),
mazowieckiego (22),
wielkopolskiego (20),
lubuskiego (12),
lubelskiego (11),
podkarpackiego (9),
dolnośląskiego (8),
kujawsko-pomorskiego (5),
zachodniopomorskiego (4),
świętokrzyskiego (3),
opolskiego (3),
warmińsko-mazurskiego (2),
podlaskiego (1).

Są też ofiary śmiertelne wśród osób z Covid-19. Jak czytamy w komunikacie MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 95-M Wrocław (mieszkaniec woj. wielkopolskiego), 79-K Racibórz, 80-M Kraków, 78-M Radom, 69-M Wrocław, 91-K Wschowa. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 38 721/1 594 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Co jednak warto podkreślić, dzisiaj resort zdrowia odnotował w raporcie „największą dotychczas liczbę osób, które wyzdrowiały w ciągu doby”, czyli aż 736.

W sumie koronawirusa w Polsce pokonało już 28 492 pacjentów.

Nowe objawy koronawirusa

COVID-19 jest chorobą na tyle nową, że naukowcy wciąż odkrywają nieznane fakty na jej temat, usiłując w ten sposób znaleźć skuteczne sposoby na walkę z groźnym wirusem. Dotychczas za główne objawy zakażenia koronawirusem uznawano gorączkę, duszności oraz utratę smaku i węchu. Właśnie te symptomy znajdują się na oficjalnej liście charakteryzującej chorobę.

Teraz okazuje się, że COVID-19 może dawać również inne objawy, które nie ograniczają się wyłącznie do układu oddechowego oraz zmysłów smaku i węchu. W oparciu o przeprowadzone obserwacje, naukowcy z King’s College London pragną, aby lista objawów koronawirusa została poszerzona o swędzenie skóry i wysypkę. Zgodnie z badaniami u jednego na 11 pacjentów dochodzi do tego typu niedogodności. Podczas prowadzonych analiz sprawdzono objawy 20 000 zakażonych osób. Kierujący badaniami Dr Falchi powiedział:

Chociaż jest mniej rozpowszechniony niż gorączka, jest bardziej specyficzny dla Covid-19 i trwa dłużej. Zwiększona świadomość opinii publicznej i pracowników służby zdrowia na temat zmian skórnych pozwoli na skuteczniejszą identyfikację nowych i wcześniejszych skupisk choroby.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować