×

Koronawirus w Polsce 15 grudnia. Czy szczepionka będzie już niepotrzebna?

Koronawirus w Polsce 15 grudnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Tymczasem pojawiają się informacje o skuteczności amantadyny w leczeniu koronawirusa. Czy dzięki temu lekowi możemy uniknąć szczepień?

Lek zamiast szczepionki?

Strach przed szczepionkami przeciwko koronawirusowi jest na świecie tak duży, że poszczególne społeczeństwa deklarują, że nie pozwolą zaszczepić się nowo powstałymi produktami medycznymi. Pomimo zapewnień ze strony farmaceutów i lekarzy, którzy twierdzą, że specyfik jest bezpieczny, ludzie nie zamierzają poddawać się szczepieniom. Ich główną obawą jest brak informacji na temat długoterminowych skutków ubocznych, które mogą dawać o sobie znać nawet wiele lat po zaszczepieniu.

Ku uciesze wszystkich, Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości poinformował, że w jego opinii, istnieje skuteczny lek przeciwko COVID-19. Mężczyzna sam zachorował na koronawirusa i zarówno on, jak i jego rodzina, leczyli się metodą, która oficjalnie nie jest zatwierdzona. Niemniej jednak, efekty terapii są zadziwiające. Polityk twierdzi, że Ministerstwo Zdrowia powinno wziąć ten lek pod uwagę.

Czy to możliwe, aby skuteczny środek na COVID-19 uchronił nas przed szczepieniami?

Amantadyna

Lek, który miał na myśli Marcin Warchoł to amantadyna. Środek jest stosowany m.in. w neurologii przy leczeniu zaburzeń ruchowych oraz w psychiatrii. Ogranicza także skutki uboczne leków przeciwpsychotycznych. Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jest jednak sceptyczne i twierdzi, że póki co brakuje podstaw merytorycznych, świadczących o tym, że amantadyna zwalcza COVID-19.

Mimo to, Marcin Warchoł przekonuje na Twitterze, że to właśnie amantadyna uleczyła go z koronawirusa.

Będę domagał się od @MZ_GOV_PL [Ministerstwa Zdrowia – przyp.red.], by zajął się tym lekiem – pisze Marcin Warchoł na Twitterze.

Koronawirus w Polsce 15 grudnia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 907 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 349 zgonach. Chorzy pochodzą z województw:

mazowieckiego (768),
kujawsko-pomorskiego (750),
wielkopolskiego (639),
śląskiego (608),
warmińsko-mazurskiego (572),
dolnośląskiego (519),
pomorskiego (495),
łódzkiego (446),
lubelskiego (437),
zachodniopomorskiego (328),
podkarpackiego (306),
małopolskiego (232),
świętokrzyskiego (174),
podlaskiego (169),
lubuskiego (150),
opolskiego (129).

185 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Wśród zmarłych 272 osób cierpiało na choroby współistniejące, a 77 zmagało się wyłącznie z koronawirusem.

Łącznie od początku trwania epidemii COVID-19 odnotowano 1 147 446 zakażeń oraz 23 309 zgonów.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować