×

Koronawirus w Polsce 13 września. Walka z dużą liczbą zakażeń nadal trwa

Koronawirus w Polsce 13 września utrzymuje się na wyraźnie niższym poziomie  niż w okresie wakacyjnym. Tymczasem Francja zmaga się z drugą, groźniejszą falą.

Sytuacja epidemiologiczna

Wczoraj, w sobotę 12 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 603 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, to najwięcej w tym tygodniu. W piątek potwierdzono 594 przypadki, w czwartek 506, w środę 421, we wtorek 400, a w poniedziałek 302.

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano w sobotę w Małopolsce – 93 – poza tym na Pomorzu – 79 – oraz na Śląsku -72.

Mimo to liczba 603 na tle szczytu zachorowań przypadającego na 21 sierpnia, gdy potwierdzono aż 903 zakażenia koronawirusem, nie wygląda alarmująco.

Tymczasem we Francji w ciagu miniowej doby odnotowano 10,5 tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost infekcji we Francji od początku pandemii. Co gorsza, Francuzi zauważyli, że druga fala pandemii jest groźniejsza niż pierwsza. Jak z niepokojem podkreślił na konferencji prasowej premier Jean Castex:

Jeden element budzi nasz niepokój: po raz pierwszy od wielu tygodni obserwujemy znaczny wzrost liczby hospitalizowanych i osób wymagających intensywnej opieki medycznej.

Liczba zakażonych rośnie także w Hiszpanii, w Czechach, na Wegrzech i Słowacji. Optymistyczne wieści nadciągają za to z Nowego Jorku, gdzie pandemia wyraźnie zwalnia. W ciagu minionej doby na obecność koronawirusa przebadano aż 102 925 osób, a wskaźnik zakażeń wyniósł 0,82 procent. Sobota była 36. dniem z rzędu, gdy wskaźnik zakażeń nie przekroczył jednego procenta.

Koronawirus w Polsce 13 września

W Polsce nadal czekamy na rezultaty nowej strategii ministra zdrowia, który do diagnostyki koronawirusowej chce włączyć lekarzy rodzinnych, skrócić okres kwarantanny i zmienić strukturę organizacyjną szpitali, likwidując jednoimienne. Na razie i tak po statystykach widać, że Polacy wrócili z urlopów. Od początku września krzywa nowych zakażeń utrzymuje się na wyraźnie niższym poziomie niż w okresie wakacyjnym.

Dzisiaj, w niedzielę 13 września, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej przypadków dotyczy województw:

– mazowieckiego (85),
– wielkopolskiego (73),
– małopolskiego (66),
– pomorskiego (55),
– śląskiego (53),
– podkarpackiego (33),
– lubelskiego (26),
– kujawsko-pomorskiego (21),
– łódzkiego (18),
– podlaskiego (17),
– dolnośląskiego (16),
– świętokrzyskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13),
– lubuskiego (6),
– opolskiego (5),
– zachodniopomorskiego (2).

Tym samym liczba chorych od początku pandemii wzrosła w naszym kraju do x.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował o śmierci x pacjentów. Liczba ofiar pandemii wynosi obecnie x w skali całej Polski.

Źródła: tvn24.pl, tvn24.pl, tvn24.pl
Fotografie: twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować